RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus. Mer kazał kopać mogiły, żeby zniechęcić do wychodzenia z domu

Polityk ma też jeszcze inny plan walki z pandemią (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Mer leżącego w środkowej Ukrainie miasta Dniepr, Borys Fiłatow, wpadł na kontrowersyjny pomysł przekonania ludzi do pozostania w domach. Zlecił wykopanie 600 mogił dla możliwych ofiar choroby.

Kolejne obostrzenia na granicy polsko-ukraińskiej w związku z koronawirusem

Od wtorku Ukraina wprowadza kolejne obostrzenia w ruchu osobowym na granicy z Polską. Podróżujący mają możliwość wjazdu na Ukrainę i wyjazdu z tego...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Przygotowujemy się na najgorsze. Na terenie cmentarzy miejskich wykopano nie 400, a już 600 grobów pod ewentualny pochówek zmarłych na koronawirusa. Celem pochowania ciał zakupiono tysiąc plastikowych worków” – napisał na Facebooku mer Dniepru, Borys Fiłatow.

„W najbliższym czasie zabronione będzie prowadzenie sekcji zwłok osób zmarłych, u których potwierdzono lub podejrzewano koronawirusa. Wydawanie ciał z kostnicy będzie przeprowadzane w zamkniętych trumnach, ciała będą w hermetycznych workach i poddane dezynfekcji. Na pogrzebie nie może być obecnych więcej niż po jednej osobie na 10 metrów kwadratowych” – brzmią kolejne informacje zawarte w komunikacie.

W liczącym milion mieszkańców mieście zamknięte są parki, skwery, plaże i place zabaw. Te tereny patroluje policja i gwardia narodowa. Mer podkreśla, by w ogóle nie wychodzić z domu bez konieczności. „Nie wyolbrzymiam – to sprawa życia i śmierci” – zaznacza.

Polityk ma też jeszcze inny plan walki z pandemią. „W przyszłym tygodniu w Dnieprze (jako pierwszym na Ukrainie) oczekujemy unikalnego amerykańskiego laboratorium z dokładnymi testami PCR. Będzie to kupione za moje prywatne pieniądze, po połowie z Giennadijem Korbanem (ukraiński oligarcha i polityk - PAP Life). „Wiecie, że nie jestem najbiedniejszym chłopakiem, pieniądze mam. Pora wyciągnąć je z kieszeni” – zapowiadał mer.

Na Ukrainie, według ostatnich danych, liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 1892, a zmarłych, u których potwierdzono infekcję, do 57. Najwięcej przypadków zakażenia zdiagnozowano do tej pory w obwodzie czerniowieckim (302), w Kijowie (300) i w obwodzie iwano-frankowskim (218). W Dnieprze chorobę stwierdzono u 13 osób, nikt nie zmarł na koronawirusa.

źródło:

Zobacz więcej