RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Limit pięciu wiernych na mszach także w Wielkanoc

Transmisja mszy św. sprawowanej w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Do 19 kwietnia, a więc także na czas Świąt Wielkanocnych, rząd przedłużył obostrzenia mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Dotychczas obowiązujące zasady – limit pięciu osób oprócz sprawujących obrzędy – dotyczą również uczestnictwa w mszach świętych lub pogrzebach.

Wielki Czwartek w Ziemi Świętej. Nabożeństwo bez wiernych

W nabożeństwach Triduum Paschalnego w Ziemi Świętej zabraknie w tym roku wiernych. Epidemia koronawirusa i wprowadzone restrykcje sprawiły, że...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W specjalnym komunikacie przekazanym przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski czytamy, że biskupi zwracają uwagę na konieczność przestrzegania tych rygorów dla dobra wspólnego.

– Kościół katolicki od początku epidemii stosuje się do wszystkich ograniczeń sanitarnych, wprowadzanych przez władze państwowe. Biskupi zwracają uwagę na konieczność przestrzegania tych rygorów dla dobra wspólnego, także w czasie Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Zaznaczył, że od dnia ogłoszenia państwowych ograniczeń sanitarnych przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zalecił, aby w mszach św., liturgiach i nabożeństwach uczestniczyło do pięciu osób, nie wliczając w to w celebransów. Dodał, że dekrety w tej sprawie wydali biskupi diecezjalni. Przypomniał też, że udzielone zostały dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych.

– Pomimo obowiązujących rygorów księża biskupi proszą, by epidemia nie zabrała nam Triduum Paschalnego i Wielkanocy. Zachęcają do łączenia się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje mszy św. i nabożeństw w środkach społecznego przekazu. To czas, w którym szczególnie modlimy się w naszych domach, jeszcze bardziej odkrywając znaczenie liturgii domowej w naszych rodzinach. W internecie możemy znaleźć wiele propozycji na duchowe przeżycie tych dni – powiedział rzecznik episkopatu.

źródło:
Zobacz więcej