RAPORT

Kampania 2020

Dolina Kościeliska cała w krokusach. TPN pokazał zdjęcia

Pracownicy TPN pokazali najnowsze zdjęcia z Doliny Kościeliskiej (fot. Facebook/TPN)

Zdjęcia krokusów kwitnących w Dolinie Kościeliskiej zamieścili w mediach społecznościowych pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dolina, co roku o tej porze pełna turystów podziwiających kwiatowe dywany, z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa jest teraz niedostępna.


Pracownicy TPN przypominają, że we wszystkich parkach narodowych obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu. „Pamiętajcie: Tatry poczekają. Zostań w domu!” – czytamy na profilu TPN na Facebooku.

Możemy za to liczyć na fotograficzną relację ze zmian zachodzących w tatrzańskiej przyrodzie; w czwartek pojawiły się zdjęcia z Doliny Kościeliskiej z kwitnącymi krokusami.Władze TPN wskazują, że zamknięcie parku, dotkliwe dla turystów, ma też dobre strony. – Brak turystów w Tatrach to duże korzyści dla przyrody, zwłaszcza zwierząt. Nasi przyrodnicy zauważyli, że dotychczas zapełnione szlaki turystyczne bardzo często przecinają tropy zwierząt – mówił kilka dni temu dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski.

– Ten spokój w Tatrach jest na pewno korzystny dla głuszców i cietrzewi, które teraz odbywają swoje tokowiska. Często odbywają się one w pobliżach wyznaczonych szlaków turystycznych. Również dla drapieżników jest to sytuacja korzystna, ponieważ mają większą przestrzeń do polowań. Na pewno przyroda odetchnie – mówi Ziobrowski. Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego i służby terenowe, wspomagane przez straż miejską, pilnują wejść na szlaki. Za złamanie zakazu wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego grozi mandat do 1 tys. zł.

Zgodnie z zaleceniem ministra środowiska, w związku ze stanem epidemii obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak i innych parków narodowych w Polsce został zamknięty od 3 kwietnia do odwołania. Władze TPN taki zakaz wprowadziły już 13 marca, ale wcześniej nie dotyczył on mieszkańców powiatu tatrzańskiego.

źródło:
Zobacz więcej