RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Sondaż: Kosiniak-Kamysz przed Kidawą-Błońską. Prezydentowi Dudzie wystarczy I tura

To już kolejny sondaż, w którym kandydatka KO na prezydenta regularnie traci poparcie (fot. PAP/Radek Pietruszka)
To już kolejny sondaż, w którym kandydatka KO na prezydenta regularnie traci poparcie (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Przetasowanie na podium wyborów prezydenckich przynosi nowy sondaż IBRiS – lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wyprzedził kandydatkę KO Małgorzatę Kidawę-Błońską, która spadła na trzecie miejsce rankingu. Jednak druga lokata szefa ludowców może być tylko „nagrodą pocieszenia”, gdyż z przeprowadzonego na zlecenie Onetu badania wynika, że urzędujący prezydent wygrałby wybory już w pierwszej turze, z wynikiem blisko 53 proc. głosów.

Budka ośmieszył Kidawę-Błońską. Dlaczego to zrobił?

To po prostu nie fair. Można być niezadowolonym z kampanii, wpadek swojej politycznej koleżanki, ale nie można jej publicznie poniżać....

zobacz więcej

Portal Onet zauważa, że z ostatnich sondaży IBRiS wynika, że Andrzej Duda jako jedyny z kandydatów notuje wyraźny wzrost poparcia, a reszta stawki „walczy jedynie o drugie miejsce”.

Głos na urzędującego prezydenta deklaruje 52,9 proc. ankietowanych. Drugi w sondażu Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na 12,6 proc. wyborców, a trzecia Małgorzata Kidawa-Błońska – 11,4 proc. badanych. To już zresztą trzeci sondaż, kiedy wicemarszałek z PO traci poparcie – wskazuje Onet.

Czwarte miejsce przypada kandydatowi Lewicy Robertowi Biedroniowi (7,3 proc.), piąty jest Szymon Hołownia (5,5 proc.), ostatnie miejsce zajmuje z kolei poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, na którego głos chce oddać 3,2 proc. badanych przez IBRiS.

Z sondażu wynika również, że w majowych wyborach chce wziąć udział 36,8 proc. ankietowanych. Portal Onet, który zamówił badanie, nie precyzuje jednak, czy odpowiedzi uwzględniają możliwość głosowania korespondencyjnego – propozycja ustawy autorstwa PiS obecnie jest procedowana w Senacie.

Badanie zostało zrealizowane 7 kwietnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na ogólnopolskiej próbie 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej