RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Strefa zamknięta” – Smoleńsk 10 lat po katastrofie. Poruszający dokument w TVP [ZWIASTUN]

Miejsce katastrofy jest strefą zamkniętą dla prokuratorów. Ale jest też strefą zamkniętą dla zwykłych osób, które chciałyby uczcić to miejsce – mówi w najnowszym filmie Anity Gargas matka młodej stewardesy, która zginęła w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Dokument przedstawia poruszające relacje rodzin ofiar katastrofy. Co przeżywali w pierwszych godzinach po otrzymaniu tragicznych wieści? Co działo się po przylocie trumien do Polski? O tym w filmie „Strefa zamknięta” już w piątek, 10 kwietnia o godz. 20:15 na antenie TVP1.

Prezydent wspomina katastrofę smoleńską. „Byliśmy przy zamykaniu trumny Marii Kaczyńskiej”

Katastrofa smoleńska była wielką, narodową traumą. Przeżywanie żałoby stało się wielkimi narodowymi rekolekcjami – mówi prezydent w wywiadzie dla...

zobacz więcej

W dokumencie oprócz relacji rodzin ofiar katastrofy – Grzegorza i Izabeli Januszko oraz Aliny Wojtas – także odpowiedzi na pytania o to, jak Rosjanie prowadzili swoje postępowania w Moskwie i Smoleńsku, jak przebiegał wyjazd do Rosji w celu identyfikacji zwłok, w jaki sposób przechowywany jest wrak Tupolewa i jak dziś wygląda teren katastrofy i lotnisko Siewiernyj.

W piątek minie dekada od katastrofy samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

źródło:
Zobacz więcej