RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Gigant zapowiada próby kliniczne leku przeciw Covid-19 w USA

Firma włącza się w walkę z koronawirusem (fot. Misha Friedman/Getty Images)

Japońska firma Fujifilm Holdings ogłosiła, że rozpocznie w USA próby kliniczne II fazy, dotyczące wykorzystania leku przeciwgrypowego fawipirawir (Avigan) w terapii Covid-19 – podała Agencja Reutera. W badaniu ma wziąć udział ok. 50 pacjentów.

Drony i śmigłowce nad miastem w święta. Policja sprawdzi, czy nie ma pikników

Władze Wenecji wysyłają nad miasto i okolice drony i śmigłowce, które w czasie świąt będą monitorować ruch, by nie dopuścić do wycieczek na...

zobacz więcej


Próba ma zostać przeprowadzona we współpracy ze szpitalami Brigham and Women's Hospital i Massachusetts General Hospital w Bostonie oraz Szkołą Medyczną Uniwersytetu Massachusetts – poinformowała japońska firma.

Pod koniec marca Fujifilm ogłosił, że rozpocznie badania kliniczne III fazy dotyczące użycia fawipirawiru przeciw Covid-19 w Japonii. We Włoszech lek był stosowany eksperymentalnie w najbardziej dotkniętych epidemią regionach.

Badacze z Chin ocenili niedawno na podstawie prób klinicznych przeprowadzonych w miastach Wuhan i Shenzhen, że fawipirawir jest „bezpieczny i skuteczny” w leczeniu pacjentów chorych na Covid-19. Japońskie MSZ ogłosiło w tym tygodniu plan przekazania fawipirawiru za darmo 20 krajom, które liczą na wykorzystanie go w leczeniu pacjentów z koronawirusem. Według tych zapowiedzi lek ma trafić m.in. do Bułgarii, Czech, Indonezji, Iranu, Birmy, Arabii Saudyjskiej i Turcji.

1973 zgony na koronawirusa w ostatnią dobę w USA

1973 chorych z SARS-CoV-2 zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w USA – wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To...

zobacz więcej

– Będziemy współpracować z zainteresowanymi krajami, by poszerzyć międzynarodowe badania kliniczne Aviganu – oświadczył minister zdrowia Toshimitsu Motegi.

Fawipirawir został dopuszczony w Japonii w 2014 r. przy leczeniu grypy, jednak ze względu na skutki uboczne może być stosowany tylko w sytuacjach, gdy pojawiają się nowe epidemie, a inne leki okazują się nieskuteczne.

W Japonii potwierdzono w środę największą liczbę 515 nowych infekcji koronawirusem - podał dziennik „Asahi Shimbun”, podkreślając, że po raz pierwszy dobowy bilans przekroczył pół tysiąca. Łączna liczba wykrytych zakażeń wzrosła do prawie 5,7 tys., z czego ponad 1,3 tys. zgłoszono w Tokio.

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w Tokio i sześciu innych regionach, by powstrzymać rozwój epidemii koronawirusa. Stan wyjątkowy będzie obowiązywał przez miesiąc i umożliwi władzom lokalnym zaostrzenie środków prewencji.

źródło:
Zobacz więcej