RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Bank Światowy: Polska ma przestrzeń budżetową, by dać odpowiedź na epidemię

BŚ zamierza wspierać inwestycje w różnych obszarach gospodarki (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
BŚ zamierza wspierać inwestycje w różnych obszarach gospodarki (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Kryzys przyszedł, kiedy Polska ma relatywnie niewielki dług publiczny w relacji do PKB. Jest przestrzeń budżetowa, aby przygotować adekwatną odpowiedź na epidemię COVID-19 – uważa Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, cytowany w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Goldman Sachs szacuje potężny spadek PKB eurolandu

Tegoroczny spadek PKB strefy euro, spowodowany pandemią koronawirusa, wyniesie między 6 a 16 proc. – prognozuje bank inwestycyjny Goldman Sachs....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Heinz pytany w wywiadzie opublikowanym w czwartek w „DGP”, jakiego rodzaju wsparcie daje obecnie krajom Bank Światowy, powiedział, że cele BŚ „to przede wszystkim skrócenie czasu, jaki będzie potrzebny na poprawienie sytuacji gospodarczej”.

„Będziemy wspierali poszczególne kraje w restartowaniu wzrostu PKB. Oczywiście musimy też skupić się na wsparciu najbiedniejszych z krajów rozwijających się. Mamy pakiet wart 14 mld dol., z którego środki mogą być szybko przeznaczone m.in. na wspieranie systemów ochrony zdrowia w poszczególnych krajach, które muszą sobie dzisiaj radzić z COVID-19” – tłumaczył.

„Przygotowujemy też program finansowania na najbliższe piętnaście miesięcy warty 160 mld dol., aby dzięki niemu wspierać inwestycje w różnych obszarach gospodarki. Do tego pomagamy rządom w pozyskaniu środków medycznych, które są obecnie trudno dostępne, a produkcja środków ochrony czy urządzeń jest poza zasięgiem niektórych państw” – poinformował.

„Antykryzys. Poradnik”. Co zakłada pakiet pomocowy dla firm?

W programie „Antykryzys. Poradnik” w TVP Info Paweł Blajer wyjaśnił, na czym polega rządowa propozycja wsparcia przedsiębiorstw. – Jeśli ktoś z...

zobacz więcej

Pytany, czego dotyczą rozmowy minister rozwoju Jadwigi Emilewicz z Bankiem Światowym, Heinz odparł, że „Bank Światowy może zaoferować Polsce wiedzę i finansowanie”.

„Macie dostęp do wszystkich instrumentów, które oferujemy i od rządu zależy, o jaką pomoc się zwróci. To, co jest szybko potrzebne i możliwe, to wsparcie dla polskiej służby zdrowia, tak bardzo obciążonej skutkami epidemii, w tym momencie skupiające się na szpitalach i efektywności, ale już z uwzględnieniem pracy nad pozostałymi obszarami systemu” – tłumaczył.

Poinformował, że BŚ „od pewnego czasu przygotowuje pożyczkę, która będzie wspierała dalsze reformy na rzecz poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej”. „Pożyczka ta pozwoli Polsce mieć dostęp do środków finansowych na te cele, a także sprawi, że Bank Światowy przez kolejne lata będzie nadal pomagał we wdrażaniu flagowego programu rządu »Czyste powietrze«” – dodał.

W ocenie przedstawiciela BŚ na Polskę i kraje bałtyckie „inwestycje publiczne w tych obszarach zyskują dziś dodatkowe znaczenie obok tylko środowiskowego, bo będą wspierać konieczne odbicie gospodarki”. „Jesteśmy gotowi także na pomoc w inwestycjach w cyfryzację i innowacyjność gospodarki” – dodał.

Komentując wielkość pożyczki dla Polski poinformował, że „to oczywiście będzie przedmiotem ostatecznych rozmów z polskim rządem, ale mówimy o finansowaniu liczonym w setkach milionów dolarów na cel efektywności energetycznej i poprawy jakości powietrza”.

„To będzie wsparcie skupione na etapie, w którym trzeba będzie ożywiać wzrost gospodarczy. W banku stoimy na stanowisku, że zielone inwestycje i zrównoważony rozwój powinny być silnikiem, który po opanowaniu kryzysu wywołanego epidemią rozkręci polską gospodarkę” – mówił.

Zwrócił uwagę, że „kryzys przyszedł, kiedy Polska ma relatywnie niewielki dług publiczny w relacji do PKB, solidne fundamenty makroekonomiczne i finansowe gospodarki”. „Do tego jest przestrzeń budżetowa, aby przygotować adekwatną odpowiedź na szok, jaki wywołała epidemia Covid-19” – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej