RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Tłumy ludzi opuszczają Wuhan. Zatłoczone dworce i drogi

Osoby uwięzione w Wuhan podczas epidemii teraz tłumnie opuszczają miasto (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Dziesiątki tysięcy ludzi opuściło już Wuhan po tym, jak w środę chińskie władze ogłosiły zakończenie trwającego 76 dni zamknięcia miasta. 11-milionowa metropolia była miejscem, w którym rozpoczęła się epidemia COVID-11. Tłumy podróżnych widoczne na zdjęciach budzą obawy o odrodzenie się epidemii.

1973 zgony na koronawirusa w ostatnią dobę w USA

1973 chorych z SARS-CoV-2 zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w USA – wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To...

zobacz więcej

Wyjazd z Wuhanu jest możliwy po raz pierwszy od 23 stycznia, kiedy wprowadzono tam bezprecedensowe środki kwarantanny służące ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa po kraju.

Natychmiast po zniesieniu zakazu wyjazdów ludzie masowo ruszyli w podróż. Około 55 tys. osób wyjechało pociągami, a dziesiątki samolotów odleciało do miast takich jak Szanghaj, Pekin, Shenzhen i Chengdu.

W drogę ruszyli też kierowcy. Według agencji Xinhua przed bramkami poboru opłat na autostradach ustawiły się kolejki pojazdów, a niektórzy kierowcy i pasażerowie przez kilka godzin czekali na otwarcie przejazdu.

– Nie mogę się doczekać powrotu do rodzinnego miasta – mówił cytowany przez tę agencję mężczyzna, pochodzący z prowincji Szantung na wschodzie Chin. Razem z kilkorgiem krewnych utknął w Wuhanie, gdy 23 stycznia miasto objęto kwarantanną. Podczas masowego exodusu po północy rozpoczęły się uroczystości, podczas których ludzie wiwatowali i świętowali długo oczekiwaną wolność. Wieżowce rozświetlone były animacjami, a mieszkańcy tańczyli i śpiewali na ulicach.

Drony i śmigłowce nad miastem w święta. Policja sprawdzi, czy nie ma pikników

Władze Wenecji wysyłają nad miasto i okolice drony i śmigłowce, które w czasie świąt będą monitorować ruch, by nie dopuścić do wycieczek na...

zobacz więcej

Chińskie władze stąpają po cienkim lodzie, umożliwiając obywatelom swobodne przemieszczanie się, a jednocześnie starając się zapobiec drugiej fali infekcji. Szczególne obawy budzi możliwość przenoszenia wirusa przez osoby, które chorują bezobjawowo. Osoby opuszczające Wuhan mogą to robić bez specjalnego zezwolenia, jednak obowiązkowa aplikacja telefoniczna śledzi, czy są zdrowi i czy nie mieli kontaktu z wirusem.

Wuhan został nagle zamknięty 23 stycznia. Bezprecedensowe środki kwarantanny wprowadzono, aby ograniczyć szerzenie się koronawirusa po kraju. Wuhan i szereg okolicznych miast w prowincji Hubei praktycznie odcięto od świata. Później, gdy sytuacja epidemiczna się poprawiła, restrykcje zaczęto stopniowo znosić, ale dopiero teraz zdrowym osobom zezwolono na wyjazd z Wuhanu.

Według danych oficjalnych podczas epidemii w Chinach zmarło łącznie ponad 3,3 tys. zakażonych koronawirusem osób, z czego ponad 2,5 tys. w Wuhanie.

źródło:
Zobacz więcej