RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Parada zwycięstwa w Rosji w cieniu epidemii koronawirusa. TASS: Czołgi zabezpieczone

Formacja czołgów T-72B3 na paradzie zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie w 2019 roku (fot. Sergei Bobylev\TASS via Getty Images)

Rosyjskie czołgi, które wezmą udział w paradzie zwycięstwa na Placu Czerwonym 9 maja, będą wyposażone w system ochrony przed koronawirusem i innymi rodzajami broni chemicznej i biologicznej – poinformowała agencja TASS.

Dezinformacja i agresja. Rosja także w obliczu pandemii pozostaje Rosją

Pandemia koronawirusa nie wpłynęła na zmniejszenie agresywnych poczynań Kremla zarówno w dezinformacji i manipulacji, jak i prób zastraszania...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Informację o obronie czołgów i wozów bojowych piechoty przed koronawirusem agencja TASS opiera na opinii otrzymanej z rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Rosyjskie czołgi T-72B3M i T-90, które wezmą udział w paradzie zwycięstwa na Placu Zwycięstwa 9 maja, są wyposażone w środki ochrony przed bronią masowego rażenia, w szczególności przed atakiem jądrowego, bronią chemiczną i biologiczną, do której należą – na co zwracają uwagę wojskowi eksperci – również wirusy.

Biologiczne i bakteriologiczne środki, do których należą bakterie, wirusy, grzybki i wytwarzane przez nie toksyny, są wykorzystywane do unieszkodliwienia ludzi i zwierząt – relacjonuje agencja opinie wojskowych specjalistów.

Dlatego też wszystkie rosyjskie czołgi i wozy bojowe piechoty, praktycznie cała rosyjska technika wojskowa, jest wyposażona w środki automatycznej obrony przed bronią masowego rażenia, w tym przed wirusami.

Rosyjskie pojazdy opancerzone mają zainstalowane czujniki, które po otrzymaniu informacji o zagrożeniu automatycznie aktywują zestaw środków obronnych, szczególnie hermetyzację wnętrza pojazdu, który dzięki systemowi specjalnych filtrów ich załoga może kontynuować walkę przez całą dobę.

Parada zwycięstwa 9 maja jest przygotowywana jako najważniejsze święto państwowe w Rosji w 2020 r. W związku z pandemią koronawirusa w rosyjskich mediach pojawiły się informacje, że może się ona odbyć bez udziału publiczności.

Szczyt epidemii koronawirusa w Rosji jest prognozowany na koniec kwietnia.

źródło:

Zobacz więcej