RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Trumny nie mówią, mówmy my". 430 tys. protestowało online przeciwko rządowi

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez w hiszpańskim parlamencie (fot. Mariscal - Pool/Getty Images)
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez w hiszpańskim parlamencie (fot. Mariscal - Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ponad 430 tys. Hiszpanów wzięło udział w manifestacji online pod hasłem „Rząd do dymisji”, przeprowadzonej na serwisie YouTube. Protestujący odrzucili sposób zarządzania kryzysem zdrowotnym przez socjalistyczny rząd Pedro Sancheza.

Minister finansów Hiszpanii: Przyszłość UE niepewna

Przyszłość UE będzie niepewna, jeśli jej władze nie zaproponują programu wsparcia dla państw członkowskich dotkniętych epidemią koronawirusa –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Naród hiszpański organizuje się w swoich domach w sposób pokojowy i apolityczny, w obronie prawdy. Trumny nie mówią, mówmy my” – napisali organizatorzy.

Santiago Abascal, przewodniczący konserwatywnej partii Vox będącej trzecią siłą w parlamencie hiszpańskim, poparł manifestację na Twitterze. „Rząd nie mówi prawdy i Hiszpanie mają dość” – napisał. Stwierdził, że społeczeństwo organizuje się, aby „przeżyć ataki kłamstwa i groźby rządu”.

Vox udostępniła wideo, w którym nawoływała obywateli do przyłączenia się do „pierwszej manifestacji online w historii”. Materiał zawiera wypowiedzi, z ostatnich tygodni, członków rządu Pedro Sancheza na temat epidemii koronawirusa. Główny epidemiolog kraju Fernando Simon 31 stycznia powiedział, że „w Hiszpanii nie będzie więcej niż kilka przypadków Covid-19”. Minister Zdrowia Salvador Ill stwierdził, że „Hiszpania jest przygotowana na wypadek epidemii i nie ma powodu do odwoływania wielkich zgromadzeń, jak manifestacja feministyczna 8 marca”.

Przypomniano także zapewnienie premiera rządu o zakupieniu w Chinach „homologowanych testów” na wykrycie koronawirusa, które okazały się wadliwe.

Partia Vox zażądała natychmiastowej dymisji rządu Pedro Sancheza i powołania tymczasowego rządu narodowego, na podstawie paktu między głównymi partiami – socjalistyczną PSOE, prawicową PP i konserwatywną Vox.

Rząd tymczasowy miałby składać się ze specjalistów i osób reprezentujących różne siły polityczne. Zgodnie z wynikami badań dziennika ABC, tylko 27,7 proc. Hiszpanów uważa, że rząd Pedro Sancheza efektywnie zarządza kryzysem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej