RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Trumny nie mówią, mówmy my". 430 tys. protestowało online przeciwko rządowi

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez w hiszpańskim parlamencie (fot. Mariscal - Pool/Getty Images)

Ponad 430 tys. Hiszpanów wzięło udział w manifestacji online pod hasłem „Rząd do dymisji”, przeprowadzonej na serwisie YouTube. Protestujący odrzucili sposób zarządzania kryzysem zdrowotnym przez socjalistyczny rząd Pedro Sancheza.

Minister finansów Hiszpanii: Przyszłość UE niepewna

Przyszłość UE będzie niepewna, jeśli jej władze nie zaproponują programu wsparcia dla państw członkowskich dotkniętych epidemią koronawirusa –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Naród hiszpański organizuje się w swoich domach w sposób pokojowy i apolityczny, w obronie prawdy. Trumny nie mówią, mówmy my” – napisali organizatorzy.

Santiago Abascal, przewodniczący konserwatywnej partii Vox będącej trzecią siłą w parlamencie hiszpańskim, poparł manifestację na Twitterze. „Rząd nie mówi prawdy i Hiszpanie mają dość” – napisał. Stwierdził, że społeczeństwo organizuje się, aby „przeżyć ataki kłamstwa i groźby rządu”.

Vox udostępniła wideo, w którym nawoływała obywateli do przyłączenia się do „pierwszej manifestacji online w historii”. Materiał zawiera wypowiedzi, z ostatnich tygodni, członków rządu Pedro Sancheza na temat epidemii koronawirusa. Główny epidemiolog kraju Fernando Simon 31 stycznia powiedział, że „w Hiszpanii nie będzie więcej niż kilka przypadków Covid-19”. Minister Zdrowia Salvador Ill stwierdził, że „Hiszpania jest przygotowana na wypadek epidemii i nie ma powodu do odwoływania wielkich zgromadzeń, jak manifestacja feministyczna 8 marca”.

Przypomniano także zapewnienie premiera rządu o zakupieniu w Chinach „homologowanych testów” na wykrycie koronawirusa, które okazały się wadliwe.

Partia Vox zażądała natychmiastowej dymisji rządu Pedro Sancheza i powołania tymczasowego rządu narodowego, na podstawie paktu między głównymi partiami – socjalistyczną PSOE, prawicową PP i konserwatywną Vox.

Rząd tymczasowy miałby składać się ze specjalistów i osób reprezentujących różne siły polityczne. Zgodnie z wynikami badań dziennika ABC, tylko 27,7 proc. Hiszpanów uważa, że rząd Pedro Sancheza efektywnie zarządza kryzysem.

źródło:

Zobacz więcej