RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Macron przedłuży obowiązywanie przepisów związanych z epidemią koronawirusa

Prezydent Francji Emmanuel Macron w trakcie wideokonferencji ze Światową Organizacją Zdrowia (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)

W poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron ma wyjaśnić społeczeństwu swoją strategię walki z kryzysem spowodowanym epidemią koronawirusa. Według Pałacu Elizejskiego prezydent powie też, dlaczego społeczna kwarantanna i ograniczenia zostaną przedłużone. Z powodu Covid-19 do tej pory zmarło we Francji niemal 11 tys. osób.

Francja: Blisko 11 tysięcy ofiar śmiertelnych koronawirusa

We Francji w wyniku epidemii koronawirusa zmarło dotychczas 10 869 osób. W ciągu ostatniej doby stwierdzono ponad pół tysiąca zgonów wśród...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Rygorystyczne przepisy związane z kwarantanną miały obowiązywać do 15 kwietnia. Teraz – jak podają francuskie media, powołując się na swoje źródła, prezydent Emmanuel Macron chce przedłużyć ten stan o co najmniej dwa tygodnie. Przywódca miałby podjąć taką decyzję po ostatnich konsultacjach z lekarzami i naukowcami. Jak piszą francuskie media, większość obywateli spodziewała się wydłużenia czasu trwania kwarantanny.

Wcześniej Naczelny Inspektor Zdrowia Francji Jerome Salomon apelował do społeczeństwa o pozostanie w domach. Podkreślił, że takie zachowanie także jest formą walki z wirusem. Jerome Salomon dodał, że według niektórych naukowców – jeśli zostajemy w domu, co osiem minut ratujemy życie ludzkie.

Kwestię przedłużenia kwarantanny poruszali także francuski premier Edouard Philippe oraz Rada Naukowa – powołana przez prezydenta w połowie marca w celu wspomagania rządu w walce z epidemią. Zdaniem Rady łagodzenie ograniczeń obejmujących całe społeczeństwo byłoby w tej chwili nierozważne.

źródło:
Zobacz więcej