RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Środki ochrony osobistej zamówione przez Finlandię z Chin nie spełniają norm

Pierwsza partia środków ochrony osobistej, zamówionych z Chin przez fińską agencję, nie spełnia europejskich standardów (fot. PAP / Photoshot /Li Jianan)
Pierwsza partia środków ochrony osobistej, zamówionych z Chin przez fińską agencję, nie spełnia europejskich standardów (fot. PAP / Photoshot /Li Jianan)

Pierwsza partia środków ochrony osobistej, zamówionych z Chin przez fińską agencję, nie spełnia europejskich standardów i nie może być używana w szpitalach. – To rozczarowanie – przyznała sekretarz w resorcie zdrowia i spraw socjalnych Finlandii Kirsi Varhila.

„Narasta strach przed cudzoziemcami”. Chiny uszczelnią granice lądowe

W Chinach narastają obawy o możliwość wystąpienia drugiej fali zachorowań na COVID-19. Ponownie podniesiono ocenę ryzyka epidemicznego na...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Maseczki chirurgiczne i środki ochrony dróg oddechowych, zamówione przez krajową Agencję Bezpieczeństwa Dostaw (HKV), gromadzącej zapasy interwencyjne na wypadek sytuacji kryzysowych, dotarły do Finlandii w pierwszej partii (ponad 2,2 mln sztuk) transportem lotniczym we wtorek. O problemach związanych z tą dostawą poinformowano podczas rządowej konferencji, na której mówiono o krytycznej sytuacji na rynku materiałów ochronnych w kraju.

Partia, która dotarła z Chin, „nie spełnia standardów szpitalnych” – przekazał dyrektor HKV Tomi Lounema. Wyjaśnił, że środki ochronne są testowane w Finlandii w laboratoriach państwowego Technologicznego Centrum Badawczego (VTT), ale testy można było przeprowadzić dopiero po dokonaniu zamówienia i dotarciu kontenerów do kraju. Według Lounemy rynek środków ochrony osobistej jest teraz „bardzo chaotyczny”.

– Wszystko (tj. dokumentacja transakcji z Chin – dop. red.) wygląda dobrze, ale potem okazuje się, że produkt nie jest zgodny z zamówieniem. To jest niestety powszechne. Teraz to przytrafiło się nam – przyznał.

Zdaniem Kirsi Varhili z ministerstwa zdrowia i spraw socjalnych, maseczek z Chin można jednak używać w domach opieki, gdzie też jest na nie duże zapotrzebowanie (nawet 50 tys. sztuk dziennie) ze względu na ochronę osób starszych.

Madryt i Katalonia: 5,4 tys. podopiecznych domów seniora zmarło na koronawirusa

Władze wspólnot autonomicznych Madrytu i Katalonii szacują, że z powodu epidemii Covid-19 w regionach tych zmarło łącznie ponad 5400 podopiecznych...

zobacz więcej

W przyszłym tygodniu do Finlandii mają dotrzeć kolejne zamówienia z Chin.

We wtorek minister gospodarki Mika Lintila poinformował, że kilka przedsiębiorstw na krajowym rynku przygotowuje się do rozpoczęcia produkcji maseczek, a celem jest wytwarzanie ok. 200 tys. sztuk na dobę od połowy maja.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto w odpowiedzi na informację o złej jakości towarów zamawianych z Chin zapowiedział, że „zrobi wszystko, co może”, aby poprawić sytuację, co prasa interpretuje jako wykorzystanie przez niego dobrych stosunków i kontaktów z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Według doniesień prasy, Finlandia zamówiła z Chin dostawy środków ochronnych kilkunastoma samolotami, a cena była „wielokrotnie wyższa” niż w normalnych warunkach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej