RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wielka Brytania: Kierowca ciężarówki z imigrantami przyznał się do 39 zarzutów zabójstwa

Właściwy proces oskarżonych rozpocznie się 5 października (fot. Leon Neal/Getty Images)

Powraca sprawa Maurice’a Robinsona, pochodzącego z Irlandii Północnej kierowcy ciężarówki, w której w październiku zeszłego roku znaleziono ciała 39 wietnamskich imigrantów. W środę 8 kwietnia mężczyzna przyznał się do 39 zarzutów nieumyślnego zabójstwa.

Wśród ofiar znalezionych w ciężarówce w Essex było 10 nastolatków

Wśród osób, których ciała znaleziono 23 października w kontenerze ciężarówki w parku przemysłowym w południowo-wschodniej Anglii, było 10...

zobacz więcej

Drugi oskarżony w tej sprawie, Gheorge Nica, który ma podwójne obywatelstwo rumuńskie i brytyjskie, nie przyznał się ani do 39 zarzutów nieumyślnego zabójstwa, ani do pomocy w nielegalnej imigracji. Obaj składali zeznania przez łącze wideo, bo z powodu epidemii koronawirusa rozprawy sądowe odbywają się zdalnie.

W nocy z 22 na 23 października zeszłego roku na terenie parku przemysłowego w Grays w hrabstwie Essex w kontenerze-chłodni na naczepie ciężarówki prowadzonej przez Robinsona odkryto ciała 31 mężczyzn i ośmiu kobiet. Wśród zmarłych było 10 nastolatków, w tym dwóch 15-letnich chłopców.

Wszyscy zmarli byli Wietnamczykami. Kontener tej samej nocy przypłynął promem z Zeebrugge w Belgii. W marcu poinformowano, że wszyscy zmarli w wyniku niedoboru tlenu lub wychłodzenia, bądź połączenia tych czynników. W listopadzie 25-letni Robinson przyznał się do zarzutów pomocy w nielegalnej imigracji do Wielkiej Brytanii oraz przyjęcia pieniędzy, o których wiedział lub podejrzewał, że pochodzą z przestępstwa. Wówczas jednak nie przyznał się do nieumyślnego zabójstwa.

W środowej rozprawie uczestniczyło jeszcze trzech innych oskarżonych – jeden mieszkaniec Irlandii Północnej oraz dwóch mieszkających w Wielkiej Brytanii Rumunów. Wszystkim trzem poprzednio postawiono zarzuty udziału w spisku w celu pomocy w nielegalnej imigracji. Właściwy proces oskarżonych rozpocznie się 5 października

źródło:

Zobacz więcej