RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus: Trzaskowski sugeruje, że rząd zaniża statystyki zgonów. Wyjaśniają mu GIS i MZ

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Na wczoraj rząd podawał 8 przypadków śmiertelnych w Warszawie, natomiast akty zgonu w Warszawie, w które ja mam wgląd, pokazują, że tych ofiar jest 32 na wczoraj. W 32 przypadkach w aktach zgonu jest wpisany koronawirus, natomiast rząd raportuje z Warszawy tylko 8 – powiedział w środę na antenie TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego słowa spotkały się z odpowiedzią ze strony resortu zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Są dosyć poważne rozbieżności, które sygnalizowałem rządowi dwa tygodnie temu. Pisałem o tym do pana wojewody i do GIS – mówił prezydent Warszawy dodając, że „takie rozbieżności pojawiły się wcześniej na mniejszych liczbach”.

Do wypowiedzi polityka odniosło się na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. Resort wyjaśnił, że bazuje „na informacjach o liczbie zgonów przekazywanych bezpośrednio przez szpitale do stacji sanitarno-epidemiologicznych”.

Rafał Trzaskowski doczekał się również reakcji ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego. Jak czytamy we wpisie na oficjalnym profilu GIS na Twitterze, „informacje o zgonach raportowane są właściwemu inspektorowi sanitarnemu zgodnie z miejscem zamieszkania osoby zmarłej, a nie zgonu”. Innymi słowy, jeśli osoba zmarła w stołecznym szpitalu nie miała warszawskiego adresu zamieszkania, uwzględniano ją w statystykach innego miasta.

źródło:
Zobacz więcej