RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

10 tys. kary za jeden raz, miesiąc aresztu za wielokrotne łamanie kwarantanny

12 tys. kary musi zapłacić rowerzysta z Krakowa (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Na ogół Polacy przestrzegają wprowadzonych w związku z epidemią środków ostrożności, jednak – choć za łamanie restrykcji można słono zapłacić, nie tylko finansowo – są niechlubne wyjątki: grill, korzystanie z parków czy łamanie zasad kwarantanny. To ostatnie może się skończyć nawet za kratkami.

Policja: Zakaz przemieszczania się dotyczy też motocyklistów

Pomimo obostrzeń, motocykliści wyruszyli w miniony słoneczny weekend na wycieczki. Jeden z nich po pościgu został zatrzymany w Rabce-Zdroju. Grozi...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Mandat w wysokości 12 tys. zł dostał rowerzysta zatrzymany na krakowskim bulwarze. Podobne kary otrzymały osoby, które wbrew zakazowi poszły do parku. Inna osoba za wielokrotne łamanie zasad kwarantanny trafi na miesiąc do aresztu.

Po 10 tys. zł muszą zapłacić: mieszkaniec Białegostoku i Buska Zdroju, którzy wyszli poza budynki, w jakich mieli odbywać kwarantannę. Ten pierwszy na papierosa, ten drugi – raczył się alkoholem i to w towarzystwie.

W tym ostatnim przypadku interweniowała Straż Miejska, która otrzymała zgłoszenie, że osoby objęte przymusową izolacją opuściły budynek, w którym znajduje się miejsce zbiorowej kwarantanny i spożywają alkohol.

– Na miejscu strażnicy zauważyli dwóch mężczyzn. Jak się okazało byli to 30–latek oraz jego o dwa lata starszy kolega. Pierwszy przebywał na kwarantannie, natomiast znajomy dostarczył mu zakupy, którymi okazała się torba z alkoholem. Mężczyźni siedząc obok siebie na schodach beztrosko sobie gawędzili – poinformował o przebiegu interwencji mł. asp. Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Strażnicy miejscy sporządzili stosowną dokumentację, na podstawie której Powiatowy Inspektor Sanitarny na 30–letniego mężczyznę nałożył grzywnę w kwocie 10 tys. złotych.

To nie jedyne konsekwencje, jakie mogą spotkać nieodpowiedzialnego 30-latka. – Buscy policjanci prowadzą w tej sprawie także czynności w sprawie o wykroczenie polegające na nieprzestrzeganiu zarządzeń leczniczych przy chorobach zakaźnych. Za taki czyn ustawodawca przewidział karę grzywny nawet do 5 tysięcy złotych – dodał Janus.

Koronawirus w Polsce: Nałożono już ponad milion zł kary za łamanie przepisów

Ponad milion złotych kary w ciągu tygodnia nałożyła Główna Inspekcja Sanitarna za łamanie przepisów dotyczących zapobiegania chorobom zakaźnym....

zobacz więcej

Podobną nieodpowiedzialnością wykazało się troje młodych ludzi, którzy w miejscowości Koniemłoty w powiecie staszowskim zorganizowali sobie we wtorek grilla.

– Policjanci spotkali tam 19-letnią dziewczynę oraz dwóch mężczyzn w wieku 20 i 22 lat. Młodzi ludzie nie potrafili wyjaśnić powodu swojego zachowania. Cała trójka za naruszenie przepisów dotyczących gromadzenia się, ukarana została mandatami karnymi – przekazała sierż. szt. Joanna Szczepaniak z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie. Policjantka przypomniała przy okazji, że zgodnie z obowiązującymi do odwołania obecnymi przepisami, każda osoba do 18 roku życia, z domu wyjść może tylko pod opieką osoby dorosłej.

– Spotkania towarzyskie czy inne formy spędzania wspólnego czasu w plenerze są zabronione. Większość mieszkańców powiatu staszowskiego stosuje się do nowych zaleceń, ale wciąż spotykamy się z przypadkami naruszeń wprowadzonych obostrzeń – podkreśliła Szczepaniak.

źródło:
Zobacz więcej