RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Szumowski: Wolałbym, żeby premier Gowin nie wciągał mnie w swoje gry

Minister zdrowia odpowiada liderowi Porozumienia (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

– Wolałbym, żeby premier Gowin nie wciągał mnie w swoje gry – tak minister zdrowia Łukasz Szumowski skomentował dla portalu wPolityce.pl list wicepremiera Jarosława Gowina do działaczy swojej partii, Porozumienia. – Myślę, że teraz wszystkie osoby działające na scenie politycznej powinny raczej zająć się walką z COVID-19, a nie grami politycznymi – podkreślił Szumowski.

Gowin napisał list do działaczy Porozumienia. Tłumaczy decyzję o dymisji

Rezygnacja z funkcji rządowych nie jest odejściem z polityki, ale zmianą pola działania – napisał w liście do działaczy Porozumienia lider...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jarosław Gowin, tłumacząc powody odejścia z rządu stwierdził m.in. że premier oraz minister zdrowia byli zgodni, że wybory prezydenckie powinny zostać przełożone. – „W obliczu ostatnich wydarzeń byliśmy zgodni, że wybory w dniu 10 maja oznaczają zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków. To przekonanie w rozmowach ze mną podzielał Premier, Minister Zdrowia, a także liderzy środowisk opozycyjnych” – napisał Gowin.Portal wPolityce.pl zapytał o komentarz ministra Łukasza Szumowskiego. – „Nie wiem, jakie wnioski pan premier Gowin wyciągał z tych danych, które analizowaliśmy na zespołach zarządzania kryzysowego oraz podczas licznych spotkań związanych z walką z epidemią, ale to, co mówi, jest dość zadziwiające. Te same dane pokazywałem i państwu dziennikarzom, czyli opinii publicznej, i oczywiście premierowi, prezesowi PiS i innym osobom, które je analizowały. To, co teraz słyszę, jest chyba pewną nadinterpretacją premiera Gowina. Trudno mi się do tego odnieść, to jest trochę dziwna sytuacja” – mówił minister zdrowia.

Szumowski przypomniał, że stanowisko w sprawie przeprowadzenia wyborów przedstawi w połowie miesiąca. – „Cały czas uważam, że wybory korespondencyjne są najbezpieczniejszą formą i dla głosujących, i dla organizujących ten proces. Takie wybory są przeprowadzane w innych krajach, choćby w Szwajcarii. Mogę też powtórzyć to, co mówiłem wielokrotnie: swoje oceny dotyczące stanu epidemii będę mógł przedstawić mniej więcej w połowie kwietnia. One oczywiście zmieniają się z dnia na dzień. Myślę, że teraz wszystkie osoby działające na scenie politycznej powinny raczej zająć się walką z COVID-19, a nie grami politycznymi" – powiedział Szumowski. – „Wolałbym, żeby pan premier Gowin nie wciągał mnie w swoje gry” – dodał.

Gowin, Lider Porozumienia, złożył w poniedziałek dymisję z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. We wtorek z funkcji wiceministra funduszy i polityki regionalnej zrezygnował polityk Porozumienia Kamil Bortniczuk.

źródło:
Zobacz więcej