RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Portugalskie media: Szpitale przekazują domom seniora niedoleczonych pacjentów

W Portugalii potwierdzono prawie 12,5 tys. zachorowań (fot. Horacio Villalobos Corbis via Getty Images)

Dyrekcje portugalskich domów spokojnej starości krytykują działania władz placówek medycznych za odsyłanie seniorów, którzy nie zostali całkowicie wyleczeni z COVID–19.

Koronawirus – relacja 10.04. Procesja Drogi Krzyżowej w Jerozolimie bez wiernych

Świat zmaga się z epidemią koronawirusa. Groźny wirus wywołujący zapalenie płuc rozprzestrzenił się z Chin i pojawił się w większości państw...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Manuel Lemos, przewodniczący UMP, prywatno-publicznej sieci domów spokojnej starości, ujawnił w środę, że szpitale zwracają tym placówkom podopiecznych, którzy wciąż mają objawy choroby.

W rozmowie z dziennikiem „Observador” ocenił, że „wypychanie” chorych z placówek medycznych do domów seniora pogłębi tylko zjawisko zachorowań w domach spokojnej starości. – Ta sytuacja to niczym wsadzanie lisa do kurnika – powiedział Lemos.

Tymczasem w środę władze Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS) w Lizbonie potwierdziły w oświadczeniu, że w ostatnich dniach dochodziło do przewożenia chorych na COVID-19 pomiędzy szpitalami. Zauważyły jednak, że sytuacje takie były sporadyczne i wynikały z niewłaściwego zarządzania placówką medyczną przez dyrekcję.

Komunikat rządowej agendy ds. zdrowia ma związek z wtorkowymi doniesieniami portugalskich mediów o tym, że na przełomie marca i kwietnia z powodu braku respiratorów na oddziałach intensywnej terapii dochodziło do przypadków przekazywania sobie między szpitalami pacjentów.

WHO: Nie jesteśmy blisko końca epidemii w Europie

Hans Kluge, dyrektor WHO w Europie przestrzegł przed „opuszczaniem gardy” w walce z COVID-19. Zapowiedział, że do końca epidemii jeszcze daleka...

zobacz więcej

Według dziennika „Observador” sytuacja taka miała kilkakrotnie miejsce m.in. w szpitalu w Aveiro, na północnym zachodzie.

W środę rozgłośnia Radio Renascenca opublikowała studium matematyczne dotyczące przypadków zakażeń koronawirusem w Portugalii.

Wynika z niego, że szczyt epidemii w tym kraju już minął, a najbliższe dni przyniosą spadek liczby zachorowań. Innego zdania jest DGS, spodziewająca się szczytu zachorowań dopiero pod koniec maja.

Ze statystyk resortu zdrowia Portugalii wynika, że do wtorkowego popołudnia w kraju zmarło wskutek koronawirusa 345 osób, a zachorowało prawie 12,5 tys. Wśród 1180 hospitalizowanych osób na oddziałach intensywnej terapii przebywa 271 pacjentów.

źródło:

Zobacz więcej