RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Czechy: powstrzymaliśmy rozprzestrzenianie się koronawirusa

W Czechach odnotowano 5033 zakażeń koronawirusem (fot. Lukas Kabon/Anadolu Agency via Getty Images)

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech oświadczył, że w jego kraju udało się powstrzymać niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa. Republika może zacząć przygotowywać się na powrót do normalnego funkcjonowania – ocenił.

Walka z pandemią koronawirusa. Czesi chwalą Polaków na Zaolziu

Szyją maseczki, przygotowują posiłki, pomagają seniorom – Polacy na Zaolziu aktywnie włączają się w walkę z epidemią. Konsulat Generalny RP w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Jak dotąd Republika Czeska zapobiegła najgorszemu – ocenił Vojtiech podczas konferencji prasowej.

W opinii ministra wskazują na to dane statystyczne. Według niego pod koniec kwietnia można spodziewać się 10 600 chorych. Wcześniej przypuszczano, że będzie ich ok. 14 200.

Jak tłumaczył Vojtiech, Czechy są w lepszej sytuacji niż Hiszpania, Włochy, USA lub Wielka Brytania. Zaznaczył, że nie doszło do przeciążenia szpitali i w dalszym ciągu dysponują one wolnymi miejscami dla pacjentów chorych na COVID-19.

Szef Instytutu Informacji i Statystyki Zdrowia Ladislav Duszek zwrócił uwagę na spadającą wartość współczynnika reprodukcji wirusa, który pokazuje, ile osób średnio zakaża jeden chory.

– Aktualnie ten wskaźnik wynosi niewiele ponad jeden, co nie oznacza powstrzymania choroby, ale pokazuje, że rozszerza się ona w sposób kontrolowany – tłumaczył specjalista.

Według informacji ministerstwa zdrowia, zaprezentowanych w środę rano, w Czechach odnotowano 5033 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a w ciągu tygodnia ta liczba wzrosła o 2 tys. Zmarło 91 chorych. Wyleczyło się 181 osób. Przeprowadzono blisko 100 tys. testów.

źródło:

Zobacz więcej