RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

MSWiA odpowiada na artykuł „GW”: Celowo wprowadza czytelników w błąd

Zdaniem MSWiA „Gazeta Wyborcza” postępuje niezgodne z etyką dziennikarską (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Nieprawdą jest, że projekt rozporządzenia ustala nowe rodzaje świadczeń dla najważniejszych osób w państwie i ich rodzin. Projekt absolutnie nie rozszerza też katalogu osób, które mogą skorzystać z tych świadczeń – informuje MSWiA. W komunikacie przesłanym mediom resort odnosi się do artykułu „Szpital plus dla władzy” z „Gazety Wyborczej”.

GW o niemieckim zaniepokojeniu wyborami w Polsce. Autorem… dziennikarz Deutsche Welle

Demokratyczne wybory i wygrana Andrzeja Dudy, to wg Niemców „trwałe podważenie demokracji” w Polsce, która „jest w niebezpieczeństwie”. Powód? Rząd...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„GW” twierdzi, że według projektu rozporządzenia premiera żony, mężowie i dzieci najważniejszych osób w państwie dostaną natychmiast miejsce w szpitalu, a prace nad nim rozpoczęto, gdy w Polsce wykryto koronawirusa.

„Opieka zdrowotna na nowych zasadach ma przysługiwać prezydentowi, premierowi oraz marszałkom Sejmu i Senatu. A także ich małżonkom oraz członkom rodzin będącym na ich utrzymaniu. Wszyscy dostaną dostęp do specjalistycznej opieki medycznej bez skierowania i natychmiast, o ile będzie tego wymagał stan ich zdrowia” – czytamy w „GW”.

Według gazety, urzędnicy pracują nad projektem rozporządzenia od kilku tygodni, a „początek prac nad rozporządzeniem zbiegł się z początkiem epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce”.

Szef MON: Zidentyfikowaliśmy żołnierza, który sfałszował pismo

„Skutecznie walczymy z #fakenews. Zidentyfikowaliśmy żołnierza, który sfałszował pismo ws. rzekomej rezygnacji z przyznania podwyżek w Wojsku...

zobacz więcej

„Pierwszego zakażonego wykryto 4 marca. Dzień później informacje o projekcie zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych Prezesa Rady Ministrów. Najważniejszym osobom w państwie i ich rodzinom będzie przysługiwać prawo do szerszego zakresu świadczeń medycznych finansowanych z pieniędzy MSWiA” – czytamy w „GW”.

MSWiA w reakcji na publikację poinformowało, że nieprawdą jest, że projekt rozporządzenia ustala nowe rodzaje świadczeń dla najważniejszych osób w państwie i ich rodzin. „Projekt rozporządzenia absolutnie nie rozszerza też katalogu osób, które mogą skorzystać z tych świadczeń” – podało ministerstwo.

Jak przekazało, wszystkie uprawnienia, z których mogą korzystać wspomniane osoby, przysługują im od ponad 15 lat.

„Nieprawdą jest, że projekt rozporządzenia wynika z epidemii koronawirusa. Prace nad projektem nie mają żadnego związku z epidemią. Prace nad rozporządzeniem rozpoczęły się w lipcu 2019 r. (czyli kilka miesięcy przed wybuchem epidemii), a nie, jak błędnie podaje »Gazeta Wyborcza«, kilka tygodni temu” – czytamy w przesłanym przez MSWiA komunikacie.

Zaznaczono w nim też, że prace nad projektem wynikają z zaleceń Najwyższej Izby Kontroli i mają wyłącznie charakter porządkujący.

Ekspert TVN pogardliwie o wyborcach Andrzeja Dudy: Mają inne preferencje mózgowe

– Neurobiologia pokazuje, że wybory prawicowi są bardziej nastawieni na obrzydzenia. Łatwiej się brzydzą czegokolwiek. Potraw, innych ludzi....

zobacz więcej

„Polegają one jedynie na dostosowaniu przepisów rozporządzenia do obowiązującej ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe” – oświadczyło ministerstwo.

W opinii resortu „wysoce nagannym jest publikowanie tak nierzetelnych materiałów prasowych, których celem jest jedynie dezinformacja”. Podkreślono przy tym, że autor artykułu we wtorek otrzymał informacje o terminie rozpoczęcia prac nad projektem i braku związków z epidemią koronawirusa.

„Zatem publikując tekst, autor artykułu miał pełną świadomość, że publikuje nieprawdę. Takie postępowanie jest niezgodne z etyką dziennikarską” – podkreśla MSWiA i domaga się sprostowania nieprawdziwych informacji. W przeciwnym razie – czytamy w komunikacie – resort podejmie odpowiednie kroki prawne.

źródło:
Zobacz więcej