RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Świąteczne posiłki dla Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Pomoc otrzymają wszyscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel, zdjęcie ilustracyjne)
Pomoc otrzymają wszyscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel, zdjęcie ilustracyjne)

W najbliższy piątek, chrześcijański Wielki Piątek i drugi dzień żydowskiego święta Paschy, fundacja From The Depths i warszawska Restauracja Zwierzyniec przygotują posiłki wielkanocne dla Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w stolicy i okolicach.

Przyznano kolejne medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

10 medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i trzy honorowe obywatelstwa Izraela przyznano podczas uroczystości w Muzeum Historii Żydów Polskich...

zobacz więcej

W Warszawie i okolicach żyje 31 Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy ryzykowali życiem, aby ocalić swoich żydowskich sąsiadów podczas II wojny światowej.

– Bohaterowie mają już w większości ponad 90 lat, ta grupa wiekowa jest niestety najbardziej wrażliwa na szalejącego wirusa, dlatego musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zostali bezpieczni w swoich domach. Dlatego dostarczamy im wszystko, czego potrzebują, aby nie musieli wychodzić – powiedział Jonny Daniels, założyciel fundacji From The Depths. From The Depths przekształciła swoją flotę „Silent Hero Taxi”, czterech specjalnie sprowadzonych do Warszawy londyńskich taksówek, które normalnie zapewniają bezpłatny przejazd Sprawiedliwych, w samochody dostawcze. Teraz będą przewozić bohaterom na święta żywność, niezbędne artykuły domowe i leki.

Uratował 53 Żydów. „Nie jestem bohaterem, ale nie zmarnowałem życia”

Nazywany „drugim Schindlerem”, najstarszy żyjący Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – Józef Walaszczyk w środę obchodził swoje setne urodziny....

zobacz więcej

– Wielkanoc i Pascha w tym roku to ten sam czas, dwa święta, podczas których ludzie spędzają czas z rodzinami i bliskimi. Myśl, że ci bohaterowie są sami w domu i często nie są w stanie przygotować tradycyjnych posiłków, była dla nas bolesna, dlatego postanowiliśmy we współpracy z restauracją Zwierzyniec z grupy Perła Browary Lubelskie SA – żeby zapewnić im wszystko, czego potrzebują, aby pozostać w domu w komfortowych warunkach i w tym trudnym czasie – powiedział Daniels

– Było dla nas oczywiste, że weźmiemy udział w tej niezwykłej akcji. Niesamowitym jest, że robiąc tylko to, co umiemy najlepiej – po prostu przygotowując posiłek, pomagamy zapewnić im bezpieczeństwo. Dla nas to zaszczyt – powiedział z kolei Robert Jandura-Cessna, dyrektor restauracji Zwierzyniec.

Jeśli chcecą państwo pomóc w piątek przy dostarczaniu posiłków w Warszawie, organizatorzy proszą o kontakt z Jonnym Danielsem pod numerem ‪799-727-244.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej