RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Miasto na Podkarpaciu zawstydzi Warszawę. Maseczki dla każdego mieszkańca

Lucjusz Nadbereżny informuje, że akcja dostarczania maseczek w Stalowej Woli ma się zakończyć do 24 kwietnia (fot. stalowawola.pl)

– Rozdysponujemy 50 tys. maseczek, czyli liczbę zgodną z deklaracjami śmieciowymi – powiedział portalowi tvp.info Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Wyjaśnił, że od 24 kwietnia noszenie maseczek w mieście będzie obowiązkowe. – Jako pierwsi w Polsce zwolnimy też z podatku od nieruchomości wszystkie małe firmy, do 150 m2 działalności gospodarczej – deklaruje.

Rafał Trzaskowski chce zadłużać stolicę. „Rząd powinien przyjść nam z pomocą”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dostał we wtorek serię pytań o działania miasta ws. koronawirusa. Odpowiadając na większość z nich zaznaczał,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej został pytany, czy miasto podjęło kroki w celu zaopatrzenia mieszkańców w maseczki. Odpowiedział, że rekomendacje GIS nie są jasne i Warszawa ma sprzeczne sygnały dotyczące użycia masek.

– Zwłaszcza jeśli chodzi o częstotliwość ich zmiany. Słyszymy, że maski trzeba by zmieniać kilka razy dziennie, co powodowałoby konieczność kupna milionów sztuk – tłumaczył.

– Nasz budżet w tym roku to 350 mln, więc przypuszczam, że jest to tylko jakiś niewielki procent budżetu Warszawy – zauważa Lucjusz Nadbereżny i podkreśla, że nie oglądając się na innych, Stalowa Wola rozpoczyna akcję dostarczania mieszkańcom bawełnianych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku.

W rozmowie z tvp.info przyznaje, że miasto przygotowywało się do akcji kilkanaście dni. – Bo jakie inne działania mają wykonywać samorządy w czasie epidemii? To jest działanie priorytetowe, aby nie trzymać rąk w kieszeni. Należy podejmować wszelkie możliwe inicjatywy – stwierdza.

Nadbereżny przyznaje, że władze Stalowej Woli nie mają pewności, czy efekty będą w pełni satysfakcjonujące. – Ale sprawdzaliśmy możliwości pozyskania maseczek wielokrotnego użytku i analizowaliśmy rekomendacje innych krajów, które już wprowadzały podobne zalecenia – mówi gospodarz miasta.

Siemoniak ostro o wyborach. Nie wiedział, że komentuje słowa Tuska z 2010 r.

– Nie uważam za konieczne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Choć mamy klęskę żywiołową. Jej wprowadzenie oznaczałoby przesunięcie wyborów –...

zobacz więcej

Jak słyszymy, maseczki zostały wykonane z tkaniny bawełnianej niekurczliwej. Wykończone są overlockiem, mają długie troczki. Można je prać w temperaturze 90 st. C i prasować. Zostały bezpiecznie zapakowane przez pracowników Urzędu Miasta w Stalowej Woli. Dostarczą je Strażacy Ochotnicy z OSP Stalowa Wola oraz OSP Charzewice.

„Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie, tzn. nie w towarzystwie ubrań czy innych noszonych przez nas rzeczy. Po wyschnięciu należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury i przechowywać w czystym miejscu do czasu użycia. Maseczki wielorazowe można dezynfekować, używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu w sprayu. W tym celu należy obficie spryskać powierzchnię maseczki środkiem i pozostawić do wyschnięcia, jednak jako bardziej skuteczne zaleca się pranie w wysokiej temperaturze” – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

źródło:
Zobacz więcej