RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Minister finansów Hiszpanii: Przyszłość UE niepewna

UE w obliczu „największego kryzysu od czasu II wojny światowej” (fot. PAP/EPA/CATI CLADERA)
UE w obliczu „największego kryzysu od czasu II wojny światowej” (fot. PAP/EPA/CATI CLADERA)

Najnowsze

Popularne

Przyszłość UE będzie niepewna, jeśli jej władze nie zaproponują programu wsparcia dla państw członkowskich dotkniętych epidemią koronawirusa – powiedziała minister finansów Hiszpanii Maria Jesus Montero.

„Byłem idiotą”. Nowozelandzki minister zdrowia przyłapany na plaży w czasie kwarantanny

Minister zdrowia Nowej Zelandii David Clark podał się do dymisji po tym, jak opinia publiczna dowiedziała się, że złamał zasady kwarantanny. Chodzi...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Montero, pełniąca równocześnie funkcję rzeczniczki prasowej rządu Pedra Sancheza, stwierdziła, że obywatele państw UE zaczną tracić zaufanie do Unii, jeśli ta nie będzie w stanie zaangażować się w rozwiązanie kryzysu spowodowanego epidemią.

– Istnieje ryzyko utraty wiarygodności przez UE w sytuacji braku finansowej odpowiedzi na ten kryzys, największy od czasu II wojny światowej – uważa Montero.

Zarówno szefowa resortu finansów, jak hiszpański minister rolnictwa Luis Planas wyrazili nadzieję, że mimo nieudanych wtorkowych negocjacji ministrów finansów państw UE ostatecznie dojdzie do wypracowania porozumienia w sprawie odpowiedzi Wspólnoty na kryzys wywołany koronawirusem.

W sobotę w telewizyjnym wystąpieniu premier Sanchez zapowiedział, że Hiszpania będzie domagać się pomocy od UE w związku z epidemią koronawirusa. Wskazał, że potrzebny jest unijny program pomocy, gdyż „wszystkie państwa UE” doświadczyły epidemii.

Sanchez zaznaczył, że unijna reakcja na epidemię ukaże "słabość lub siłę” UE i ponownie wezwał Brukselę do przygotowania programu ekonomicznego, zbliżonego do planu Marshalla, który służyłby wsparciu gospodarek państw doświadczonych przez Covid-19.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej