RAPORT

Kampania 2020

„Orzeczenie TSUE jest uzurpacyjnym aktem naruszającym suwerenność Polski”

Bezprecedensowy atak na suwerenność Polski – w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta skomentował postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał natychmiastowe zawieszenie przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W ocenie Kalety nie było podstaw do wydania takiego orzeczenia, a sam unijny Trybunał – dodaje polityk – nie ma ku temu kompetencji.

TSUE przeciwko Izbie Dyscyplinarnej sędziów

Chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich UE, to mają one obowiązek dotrzymywać zobowiązań...

zobacz więcej

– Postanowienie TSUE to bezprecedensowy atak na suwerenność Polski z tego powodu, że ani TSUE, ani żaden inny organ Unii Europejskiej nie ma kompetencji do tego, by oceniać organy konstytucyjne państw członkowskich – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Kaleta. Jak dodał, w Polsce jedynym organem właściwym, by dokonać kompleksowej oceny wszystkich zagadnień, jest Trybunał Konstytucyjny.

Zdaniem wiceministra ze względu na „bezprecedensowy” charakter decyzji TSUE nie sposób na gorąco wskazać, jakie będą konsekwencje tej sprawy.

W tym samym tonie polityk wypowiedział się na Twitterze; stwierdził, że orzeczenie jest „uzurpacyjnym aktem naruszającym suwerenność Polski”.

O zamrożenie działalności Izby Dyscyplinarnej wnosiła do Trybunału Komisja Europejska.

Szymański o „arcyparadoksie” dzisiejszej UE. „To moment prawdy”

Najbogatsze państwa UE, uznające się za sumienie projektu europejskiego i rozliczające Polskę z „europejskości”, wobec epidemii koronawirusa...

zobacz więcej

Polska domagała się odrzucenia tego wniosku, uznając go za niedopuszczalny. Przedstawiciele rządu podkreślali, że reforma sądownictwa leży w kompetencjach państw członkowskich i to one decydują, jak zorganizować wymiar sprawiedliwości.

Sędziowie z Luksemburga napisali w uzasadnieniu wyroku, że choć organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do państw Unii, mają one obowiązek trzymania się unijnego prawa.

Wydane w środę postanowienie nie jest jeszcze ostatecznym rozstrzygnięciem sporu w tej sprawie.

źródło:
Zobacz więcej