RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

TSUE przeciwko Izbie Dyscyplinarnej sędziów

Najnowsze

Popularne

Chociaż organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich UE, to mają one obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających dla nich z prawa Unii – uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. W wydanym postanowieniu TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów.

„UE zachowuje się jak struś, który chowa głowę w piasek” [WIDEO]

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE odmawiając kilka lat temu relokacji uchodźców. – W...

zobacz więcej

„Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych dotyczących właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Podnoszone przez Komisję (Europejską – red.) zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie środków tymczasowych” – podał TSUE w komunikacie.

W wydanym postanowieniu – które nie jest jeszcze ostatecznym rozstrzygnięciem sporu w tej sprawie – Trybunał wskazał, że każde państwo członkowskie powinno zapewnić, by system środków dyscyplinarnych obowiązujący w stosunku do sędziów szanował zasadę ich niezawisłości.

TSUE zaznaczył, że chodzi także o „zagwarantowanie, by orzeczenia wydawane w postępowaniach dyscyplinarnych wszczynanych wobec sędziów tych sądów podlegały kontroli organu, który sam spełnia wymogi nierozerwalnie związane ze skuteczną ochroną sądową, w tym wymóg niezależności”.

TSUE: Polska, Czechy i Węgry złamały prawo, odmawiając relokacji uchodźców

Polska, Czechy i Węgry, odmawiając udziału w tymczasowym mechanizmie relokacji uchodźców, złamały prawo UE – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii...

zobacz więcej

Wydając postanowienie Trybunał przychylił się do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. Polska domagała się jego odrzucenia, uznając go za niedopuszczalny. Na początku kwietnia odbyła się rozprawa w TSUE, podczas której obie strony przedstawiły swoje racje. Komisja argumentowała, że Izba jest upolityczniona i nie ma gwarancji jej bezstronności oraz niezawisłości.

Polska uznała wniosek Komisji za niedopuszczalny. Przekonywała, że nie ma potrzeby stosowania nadzwyczajnych i tymczasowych środków, bo Izba Dyscyplinarna ma gwarancje niezależności i niezawisłości. Argumentowała, że reforma sądownictwa była konieczna, by poprawić złą sytuacją w polskim wymiarze sprawiedliwości i że postępowania dyscyplinarne, które się toczą, nie są motywowane politycznie, ale powodem są wykroczenia sędziów. Zarzucała też Komisji, że nie przedstawiła żadnych faktów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej