RAPORT

Pogarda

Minister zdrowia o ograniczeniach na Święta Wielkanocne

Najnowsze

Popularne

Podjęte przez rząd środki ostrożności hamują wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce – mówił w Programie III Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Gdybyśmy na święta zrezygnowali z obostrzeń, byłoby nawet o 50 proc. więcej zachorowań – ocenił szef resortu. Zapowiedział też, że rząd niebawem poinformuje o tym, czy na święta dotychczasowe ograniczenia pozostaną w mocy, czy będą zmienione.

Kraska: Restrykcje trzeba przedłużyć, nowe zalecenia w czwartek

Dotychczasowe restrykcje związane z epidemią wygasają do świąt, myślę, że trzeba będzie je, niestety, przedłużyć. Nowe zalecenia pojawią się w...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Szumowski pytany, czy można się spodziewać jeszcze innych, nowych zakazów, zaprzeczył. – Nowe nie. Natomiast pamiętajmy, że obecne się kończą w Wielką Sobotę i będziemy komunikowali dzisiaj lub jutro, co dalej, jakie te dalsze obostrzenia będą – powiedział.

– Mamy dane, że jeżelibyśmy „uwolnili” naród, państwo, ludzi na święta, to byśmy mieli o 10, 20, 30 proc. więcej, a czasami o 50 proc. więcej zachorowań – powiedział.

Szumowski podkreślił, że działania ograniczające przemieszczanie się przyniosły widoczny efekt. Jak przyznał, ma nadzieję, w to, że „ludzie dostrzegają sens tego, co się dzieje” – Widzimy, że te krzywe przyrostu, które oczekiwaliśmy, że już będziemy mieli 10 tys., jednak trochę są wypłaszczone – wyjaśnił.

Minister był także pytany, kiedy wyda zapowiadane rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich.

– Na pewno rekomendacje dam. Aczkolwiek sytuacja się zmieniła z wyborów powszechnych, takich normalnych, tradycyjnych, na wybory korespondencyjne, które niewątpliwie są bezpieczniejsze, dają redukcję kontaktów międzyludzkich. Natomiast tutaj szczegóły są niezwykle istotne, więc po świętach na pewno przekażę informacje – powiedział minister Szumowski.

Dni wolne od pracy w Wielkim Tygodniu

Data Świąt Wielkanocnych nie jest stała i przypada w różnych terminach. Święto ustanowione na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa może wypaść między...

zobacz więcej

Wprowadzone przez rząd restrykcje dotyczą m.in. zakazu przemieszczania się z wyjątkiem np. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zakupu towarów i usług z tym związanych; zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług.

Wcześniej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk powiedział, że premier Mateusz Morawiecki ogłosi jutro informacje o regulacjach sanitarnych, obowiązujących w czasie świąt, i o egzaminach w szkołach. Jak mówił w radiowej Trójce, część ograniczeń zostanie wydłużona, ale rząd nie przewiduje na razie poważniejszych zmian.

W Polsce testy laboratoryjne potwierdziły 4848 przypadków zakażeń, a 129 osób zmarło. Pierwsze zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce 4 marca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej