RAPORT

Kampania 2020

Francja: największy kwartalny spadek PKB od II wojny światowej

Okres kwarantanny według pierwotnych planów ma zakończyć się 15 kwietnia, ale francuskie władze zapowiadają, że środki mogą zostać przedłużone (fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Bank centralny Francji szacuje, że w pierwszym kwartale tego roku gospodarka kraju skurczyła się o 6 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. Według Agencji Reutera to największy spadek PKB Francji od II wojny światowej.

Francja: Rośnie krytyka postępowania władz w sprawie epidemii

W mediach społecznościowych i prasie rośnie krytyka podejścia władz do walki z koronawirusem. Internauci pod popularnym hashtagiem #oniwiedzieli...

zobacz więcej

Bank Francji szacuje, że na skutek wprowadzenia restrykcji związanych z koronawirusem, trwających od 17 marca, aktywność gospodarcza spadła o prawie jedną trzecią. Zdaniem analityków banku oznacza to, że każde dwa tygodnie kwarantanny zmniejszają roczny poziom aktywności gospodarczej o 1,5 proc.

Według przeprowadzonej na przełomie marca i kwietnia ankiety wśród przedsiębiorców, średnie wykorzystanie środków produkcji przemysłowej w marcu było na historycznie niskim poziomie, 56 proc. Najgorsza sytuacja jest w przemyśle samochodowym, gdzie produkcja ukształtowała się na poziome 41 proc. potencjału.

Dotychczasowy rekord, jeśli chodzi o spadek PKB Francji w ujęciu kwartalnym, dotyczył drugiego kwartału 1968 r., czyli okresu masowych zamieszek, protestów studentów i strajku generalnego. PKB zmniejszyło się wówczas o 5,3 proc.

Okres kwarantanny według pierwotnych planów ma zakończyć się 15 kwietnia, ale francuskie władze zapowiadają, że środki mogą zostać przedłużone.

Wtorek był najgorszym dotąd dniem epidemii we Francji pod względem liczby zmarłych. Zarejestrowano śmierć ponad 1,4 tys. osób, a całkowita liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 10 tys.

źródło:

Zobacz więcej