RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Wiceprzewodnicząca KE: Niepokoję się o wybory w Polsce

Jourova pytana była także o „nową polską ustawą o postępowaniach dyscyplinarnych wobec sędziów” (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

„Niepokoję się o wolne i uczciwe wybory i jakość głosowania, o legalność i konstytucyjność takich wyborów” – powiedziała „Rzeczpospolitej” Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości.

KE zatwierdziła program polskiego rządu wart 22 miliardy zł na walkę z kryzysem

Komisja Europejska zatwierdziła opiewający na 22 miliardy złotych program polskiego rządu, który ma pomóc firmom mającym problemy z dostępem do...

zobacz więcej

Wiceprzewodniczącą KE pytano, czy widzi jakiś problem z punktu widzenia europejskich zasad w związku przyjętymi przez Sejm zmianami w zasadach przeprowadzania wyborów prezydenckich.

„Niepokoję się o wolne i uczciwe wybory, jakość głosowania, o legalność i konstytucyjność takich wyborów. Gdybym była obywatelem Polski, to chciałabym wiedzieć, jak dokładnie będzie się odbywało głosowanie, bo przecież odbędzie się już niedługo. Głosowanie korespondencyjne to wielka zmiana i taka metoda będzie zastosowana po raz pierwszy, ludzie nie są przyzwyczajeni” – powiedziała Jourova gazecie.

„Miałabym wiele innych pytań, ale to Polacy powinni je zadać. Nam pozostaje przypomnienie polskim władzom o międzynarodowych standardach, jak rekomendacja Rady Europy, żeby nie dokonywać fundamentalnych zmian w kodeksie wyborczym w roku poprzedzającym ich termin. Polska jest członkiem Rady Europy” – dodała.

Jourova pytana była także o „nową polską ustawę o postępowaniach dyscyplinarnych wobec sędziów”.

KE przeciw fake newsom o koronawirusie. Powstała strona internetowa

Ruszyła strona internetowa Komisji Europejskiej, która ma obalać fake newsy i weryfikować doniesienia dotyczące koronawirusa. Strona zawiera...

zobacz więcej

„Dla nas to prawo było problematyczne jeszcze przed jego przyjęciem i dlatego w grudniu podjęłam nadzwyczajną inicjatywę zaapelowania do szefów czterech najważniejszych polskich instytucji o przemyślenie propozycji. Ta ustawa może bardzo zaszkodzić niezależności sędziów, jest też kwestia ochrony ich prywatności. Mamy poważne zastrzeżenia” – oceniła.

„Cały czas prowadzimy jednak analizę prawną. Może się wydawać, że długo nad tym pracujemy. Ale to nie jest banalna sprawa, musimy być absolutnie pewni i bezpieczni na gruncie prawnym. Potrzebujemy więcej czasu. Ale potwierdzam, że pracujemy nad naszą reakcją” – podkreśliła Jourova.

źródło:

Zobacz więcej