RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Metoda sprzed stu lat przynosi efekty w leczeniu chorych na koronawirusa

Leczenie osoczem polega na podaniu ludziom dawki krwi oddanej przez osoby, które przeszły już chorobę Covid-19 (fot. HE TURKISH RED CRESCENT / HANDOUT/Anadolu Agency via Getty Images)

Służby medyczne Korei Południowej przygotowują wytyczne dotyczące wykorzystania osocza pobranego od wyleczonych pacjentów w terapii Covid-19; po podaniu osocza wyzdrowiały dwie osoby, które były w ciężkim stanie – podały miejscowe media. Leczenie z wykorzystaniem osocza zostało już zatwierdzone także w Wielkiej Brytanii. Obiecujące są również wyniki testów w miejscu narodzin pandemii – chińskim mieście Wuhan.

Silnie hamuje rozwój zakażenia SARS-CoV-2. Na razie w laboratorium

Przeprowadzone w laboratorium badania wykazały, że użycie nowej substancji powoduje, że wirus przestaje się rozwijać i przestaje uszkadzać tkanki....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Nie ma obecnie pewności, czy podawanie pacjentom osocza osób, które już wyzdrowiały i zdążyły wytworzyć przeciwciała przeciwko koronawirusowi, może być skuteczną terapią wszystkich zakażonych – zaznacza południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Po podaniu osocza wyzdrowiało jednak dwoje zakażonych koronawirusem pacjentów w wieku 67 i 71 lat z ciężkim zapaleniem płuc – wynika z raportu opublikowanego przez grupę lekarzy z jednego ze szpitali w Seulu w piśmie „Journal of Korean Medical Science”.

Leczenie osoczem polega na podaniu ludziom dawki krwi oddanej przez osoby, które przeszły już chorobę Covid-19. Zawiera ona przeciwciała, których ich układ odpornościowy potrzebuje do walki z koronawirusem.

Wicedyrektor Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC) Kwon Jun Wuk powiedział, że w ciągu kilku dni opracowane zostaną wytyczne dotyczące terapii z wykorzystaniem osocza. Służby medyczne zastosują te wytyczne w szpitalach po zebraniu opinii ekspertów – dodał.

Wcześniej osocze wykorzystywano w leczeniu pacjentów z Covid-19 w Chinach. Jeden z lekarzy zajmujących się tam ciężkimi przypadkami choroby ocenił, że osocze było najskuteczniejszą wypróbowaną przez niego metodą oczyszczania organizmu z wirusa.

Akcelerator cząstek przyspieszy stworzenie szczepionki na koronawirusa

Australijscy naukowcy używają największego akceleratora cząstek na półkuli południowej, aby pomóc w przyspieszeniu poszukiwań szczepionki przeciwko...

zobacz więcej

Jak podaje brytyjski portal Daily Star, leczenie z wykorzystaniem osocza zostało zatwierdzone do stosowania także na Wyspach. W badaniu pilotażowym w Wuhan – które dało po raz pierwszy sygnały o skuteczności metody – u 10 ciężko chorych pacjentów objawy ustąpiły lub stan pacjentów uległ znacznej poprawie w ciągu trzech dni.

Technika ta została po raz pierwszy wprowadzona sto lat temu podczas pandemii grypy hiszpanki. Stosują ją oprócz Chin także Włochy i Stany Zjednoczone. Terapia jest znacznie tańsza niż opracowanie nowego leku i wymaga jedynie pobrania krwi od wyleczonego pacjenta.

Lekarze nie mają jeszcze leku działającego konkretnie przeciwko koronawirusowi, którego skuteczność byłaby naukowo potwierdzona. Trwają jednak badania nad szczepionkami i wykorzystaniem przeciwko Covid-19 niektórych istniejących leków antywirusowych.

źródło:
Zobacz więcej