RAPORT

Tusk kontra Tusk

Duchowny wzniósł się w niebo balonem z modlitwą o ochronę przed koronawirusem

Celem było oddanie miasta pod ochronę Matki Bożej (fot. Behcet Alkan/Anadolu Agency via Getty Images)
Celem było oddanie miasta pod ochronę Matki Bożej (fot. Behcet Alkan/Anadolu Agency via Getty Images)

W Kraju Permskim w Rosji duchowny prawosławny wzniósł się w niebo balonem nad miastem Kungur, by stamtąd pomodlić się o ochronę przed koronawirusem. Ojciec Maksim wziął ze sobą ikonę Matki Bożej, a podczas lotu miał na sobie maseczkę ochronną i rękawiczki.

Dramatyczna sytuacja sióstr benedyktynek ze Staniątek. Mniszki apelują o pomoc

Dramatyczna sytuacja sióstr benedyktynek z klasztoru w Staniątkach (woj. małopolskie). Przez pandemię koronawirusa mniszki straciły możliwość...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Duchowny podczas przelotu nad miastem odmawiał modlitwy, prosząc o uratowanie mieszkańców przed wszelkimi chorobami, w tym przed Covid–19. Przelot, który rozpoczął się u granic miasta, trwał około 20 minut – podały we wtorek media lokalne.

Ojciec Maksim wyjaśnił, że jego celem było „oddanie miasta pod ochronę Matki Bożej”, dlatego, że do niej właśnie wierni w trudnych chwilach zwracają się w pierwszej kolejności. W Kungurze wykryto dotąd jeden przypadek zakażenia koronawirusem.

Publiczne modlitwy i procesje odbywają się w ostatnich tygodniach w wielu miastach Rosji. We Władywostoku na Dalekim Wschodzie duchowni opłynęli miasto łodzią motorową, modląc się o ratunek przed epidemią. Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl swoim samochodem objechał Moskwę z ikoną Matki Bożej.

W Kungurze loty balonem mają już swoją tradycję – jeszcze w 2005 r. z balonu pobłogosławił miasto jeden z tamtejszych duchownych. Tym razem właśnie on towarzyszył podczas lotu ojcu Maksimowi. Ten nie miał bowiem żadnego doświadczenia w lataniu balonem, a nawet przyznał, że boi się dużych wysokości, niemniej ze względu na wagę sprawy zdołał przełamać ten lęk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej