RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Duchowny wzniósł się w niebo balonem z modlitwą o ochronę przed koronawirusem

Celem było oddanie miasta pod ochronę Matki Bożej (fot. Behcet Alkan/Anadolu Agency via Getty Images)

W Kraju Permskim w Rosji duchowny prawosławny wzniósł się w niebo balonem nad miastem Kungur, by stamtąd pomodlić się o ochronę przed koronawirusem. Ojciec Maksim wziął ze sobą ikonę Matki Bożej, a podczas lotu miał na sobie maseczkę ochronną i rękawiczki.

Dramatyczna sytuacja sióstr benedyktynek ze Staniątek. Mniszki apelują o pomoc

Dramatyczna sytuacja sióstr benedyktynek z klasztoru w Staniątkach (woj. małopolskie). Przez pandemię koronawirusa mniszki straciły możliwość...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Duchowny podczas przelotu nad miastem odmawiał modlitwy, prosząc o uratowanie mieszkańców przed wszelkimi chorobami, w tym przed Covid–19. Przelot, który rozpoczął się u granic miasta, trwał około 20 minut – podały we wtorek media lokalne.

Ojciec Maksim wyjaśnił, że jego celem było „oddanie miasta pod ochronę Matki Bożej”, dlatego, że do niej właśnie wierni w trudnych chwilach zwracają się w pierwszej kolejności. W Kungurze wykryto dotąd jeden przypadek zakażenia koronawirusem.

Publiczne modlitwy i procesje odbywają się w ostatnich tygodniach w wielu miastach Rosji. We Władywostoku na Dalekim Wschodzie duchowni opłynęli miasto łodzią motorową, modląc się o ratunek przed epidemią. Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl swoim samochodem objechał Moskwę z ikoną Matki Bożej.

W Kungurze loty balonem mają już swoją tradycję – jeszcze w 2005 r. z balonu pobłogosławił miasto jeden z tamtejszych duchownych. Tym razem właśnie on towarzyszył podczas lotu ojcu Maksimowi. Ten nie miał bowiem żadnego doświadczenia w lataniu balonem, a nawet przyznał, że boi się dużych wysokości, niemniej ze względu na wagę sprawy zdołał przełamać ten lęk.

źródło:

Zobacz więcej