RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Jesteśmy z wami”. Szef ONZ wsparł pracowników służby zdrowia

We wtorek obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia (fot. PAP/EPA/Zoltan Balogh)

W tych traumatycznych czasach jesteśmy z wami – zapewniał pracowników służby zdrowia na całym świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Zwracając się do nich w Światowy Dzień Zdrowia podkreślił, że przypada on w trudnym dla wszystkich momencie.

Trump: WHO schrzaniła sprawę. Całe szczęście, że nie przyjęliśmy ich rad

„WHO schrzaniła sprawę. Z jakiegoś powodu, choć opłacana w dużej mierze przez Stany Zjednoczone, jest bardzo chińskocentryczna” – napisał prezydent...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Szef ONZ wskazał, że kieruje swe przesłanie do pielęgniarek, położnych, techników, ratowników medycznych, farmaceutów, lekarzy, kierowców, sprzątaczy, administratorów i wielu innych. Przyznał, że pracują dzień i noc, aby zapewnić nam bezpieczeństwo.

– Dziś bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy wdzięczni wam wszystkim, którzy pracujecie przez całą dobę, narażając się na niebezpieczeństwo, aby walczyć ze spustoszeniami tej pandemii – wskazał.

Przypominając, że 2020 rok jest Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej, szef ONZ podnosił znaczenie ich wiedzy i poświęcenia. Każdy – dodał – ma powody, by im wyrazić wdzięczność.

– Pielęgniarki biorą na siebie należące do najcięższych obowiązki związane z opieką zdrowotną. Wykonują ciężką pracę przez wiele godzin, narażając się na urazy, infekcje i problemy ze zdrowiem psychicznym towarzyszące traumatycznej pracy. Często niosą otuchę pacjentom pod koniec ich życia – zauważył.

W odniesieniu do położnych wykonujących swe obowiązki w czasie pandemii koronowirusa Guterres wyjaśnił, że ich zadanie jest tym bardziej wymagające. Zawdzięczamy im, dodał, bezpieczne sprowadzanie noworodków na świat.

– W tych traumatycznych czasach mówię wszystkim pracownikom służby zdrowia: jesteśmy z wami i liczymy na was. (...) Jesteśmy z was dumni, inspirujecie nas. Jesteśmy wam wdzięczni – zapewniał.

źródło:

Zobacz więcej