RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Miliard na walkę z koronawirusem. Niezwykły gest współtwórcy Twittera

Jack Dorsey ma nadzieję, że swoim gestem zachęci innych miliarderów do pomocy (fot. Getty Images)

Jack Dorsey, dyrektor generalny i jeden z założycieli Twittera, przekazał miliard dolarów na walkę z koronawirusem. „Życie jest zbyt krótkie, trzeba zrobić wszystko, by jak najszybciej pomóc tym, którzy tego potrzebują” – napisał, chcąc zachęcić innych miliarderów do równie hojnych gestów.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Dorsey ogłosił swój plan we wtorek wieczorem za pośrednictwem Twittera. „Przekazuję miliard dolarów z moich udziałów w firmie Square na program »Start Small« (po angielsku – zacznij od czegoś małego), by pomóc w ogólnoświatowej walce z koronawirusem. To 28 proc. mojego majątku” – poinformował.

Koncepcja zakłada między innymi wsparcie dla szpitali i wszelkich organizacji, które zajmują się przygotowywaniem posiłków, sprzętów i innych niezbędnych narzędzi w walce z pandemią. Model biznesowy jest nietypowy: wszelkie inwestycje spółki „Smart Small” będą aktualizowane... za pośrednictwem dokumentu Google’a, dostępnego pod tym adresem.

Dorsey zapewnił, że nawet jeśli nie uda się rozdysponować całej kwoty, pieniądze pozostaną „w obrocie”. „Gdy już wygramy walkę z koronawirusem, projekt skupi się na wsparciu młodych kobiet, edukacji i pomocy społecznej. Wszystko będzie w pełni przejrzyste, a wszelkie operacje widoczne w udostępnionym pliku” – podkreślił. „Potrzeba jest pilna, a ja chciałbym poczuć, że miałem w swoim życiu realny wpływ na coś. Wierzę, że moje działanie zainspiruje innych, by zrobić to samo. Życie jest zbyt krótkie, trzeba zrobić wszystko, by jak najszybciej pomóc tym, którzy tego potrzebują” – wyjaśnił 43-letni miliarder.

Pierwsze 100 tysięcy dolarów powędrowało do firmy „America’s Food Fund”, wspólnej inicjatywy Leonardo DiCaprio, Oprah Winfrey i firmy Apple, założonej, by dostarczać pożywienie ludziom najbardziej poszkodowanym z powodu pandemii.

Majątek Jacka Dorseya wyceniany jest przez magazyn „Forbes” na 3,7 miliarda dolarów. W 2006 roku wraz z dwoma kolegami założył niezwykle popularny dziś mikroblog Twitter, medium społecznościowe służące do wymiany krótkich wiadomości. Jest też autorem pierwszego wpisu w historii platformy...

14 lat temu Jack Dorsey wysłał pierwszego w historii tweeta (fot. Twitter.com)

źródło:
Zobacz więcej