RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Rafał Trzaskowski chce zadłużać stolicę. „Rząd powinien przyjść nam z pomocą”

Rafał Trzaskowski przyznaje, że sytuacja finansowa miasta nie jest dobra (fot. PAP/Marcin Obara)

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski dostał we wtorek serię pytań o działania miasta ws. koronawirusa. Odpowiadając na większość z nich zaznaczał, że główna odpowiedzialność spoczywa na rządzie. Zaapelował także o zgodę na większe zadłużanie miasta.

Siemoniak ostro o wyborach. Nie wiedział, że komentuje słowa Tuska z 2010 r.

– Nie uważam za konieczne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Choć mamy klęskę żywiołową. Jej wprowadzenie oznaczałoby przesunięcie wyborów –...

zobacz więcej

Słowo rząd podczas konferencji Rafała Trzaskowskiego padało wielokrotnie. Dziennikarze pytali polityka PO m.in., czy warszawiacy powinni spodziewać się w stolicy kolejnych cięć i ograniczeń. – Jeżeli rząd przyjdzie samorządom z pomocą, to te ograniczenia będą miały znacznie mniejszy charakter – stwierdził.

Inne z pytań dotyczyło zwolnień i tego, czy miasto wesprze pracowników. – Główną odpowiedzialność za sytuację epidemiczną w kraju ponosi rząd i to rząd szykuje tarczę, która ma wspomóc pracodawców i pracowników – ocenił polityk. Zaapelował do władz państwowych, by tarcza objęła jak najwięcej osób będących w trudnej sytuacji.

Rafał Trzaskowski odniósł się również do tego, czy podobnie jak niektóre gminy - Izabelin, Piaseczno, Lesznowola - Warszawa będzie rozdawać swoim mieszkańcom maseczki ochronne. W tym miejscu prezydent zaznaczył, że miasto jest w kontakcie z organizacjami, które chcą im przekazać środki ochronne i realizuje własne zamówienia, ale „ważne są rozporządzenia rządowe” i jasne deklaracje, jak maseczek należy używać.

Rzymkowski: Platforma wie, że nazwisko „Kidawa-Błońska” nie może znaleźć się na kartach

Najnowsze sondaże pokazują wyraźny spadek poparcia Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Czy rekordowo słabe wyniki wpłyną na zmianę strategii opozycji? –...

zobacz więcej

Polityk podkreślił, że samorządowcy „zwrócili się do rządu, aby przyszedł im z pomocą”. Trzaskowski zaznaczył, że Warszawa zorganizowała już m.in. 43 miejsca dla lekarzy i pielęgniarek wymagających kwarantanny, ale największy ciężar walki z epidemią nie może spadać na miasta.

– Finanse samorządów były w trudnej sytuacji jeszcze przed koronawirusem – przyznał. Zaapelował więc o „poluzowanie reguły budżetowej”. – Dzisiaj samorząd nie może się zadłużyć więcej niż pozwala na to reguła finansowa. My w Warszawie moglibyśmy się w sposób odpowiedzialny zadłużyć w znacznie większym stopniu – stwierdził. Ocenił, że stolica ma problemy finansowe, a zadłużenie mogłoby rozwiązać część z nich.

źródło:
Zobacz więcej