RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kiedy przedsiębiorcy wrócą do pracy? Prof. Modzelewski wyjaśnia

Koronawirus. Witold Modzelewski zachęca rząd do opracowywania wariantów wyjścia z kryzysu (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

– Gdyby obecna forma kwarantanny trwała jeszcze kilka miesięcy, to byłaby gospodarcza katastrofa – ocenia w rozmowie z portalem tvp.info prof. Witold Modzelewski. Zaznacza jednak, że również przedwczesne zniesienie części restrykcji może zakończyć się tragicznie, dlatego decyzję o drodze wyjścia z obecnych ograniczeń po wysłuchaniu opinii ekspertów wielu dziedzin muszą podjąć rządzący.

Siemoniak ostro o wyborach. Nie wiedział, że komentuje słowa Tuska z 2010 r.

– Nie uważam za konieczne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Choć mamy klęskę żywiołową. Jej wprowadzenie oznaczałoby przesunięcie wyborów –...

zobacz więcej

Pojawiają się żądania, by jak najszybciej ograniczyć kwarantannę i pozwolić przedsiębiorcom wrócić do pracy. Władysław Frasyniuk stwierdził nawet, że ograniczenia powinny zostać zniesione już po świętach Wielkanocy.

– To założenie zakładające tylko optymistyczny scenariusz likwidacji zarazy, a sprawa jest bardziej skomplikowana – komentuje prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych. Podkreśla, że rząd musi podejść do sprawy racjonalnie i wypracować modele działań, zakładające dwie wersje wydarzeń: pozytywną i negatywną.

– Najbardziej pożądany przez nas scenariusz jest taki, że liczba zakażonych i chorych szybko będzie maleć. Wtedy to jest prostsze i ograniczenia w prowadzonej działalności nie tylko gospodarczej będą stopniowo znoszone. Ale jeśli spadek będzie powolny, a kwarantanna w obecnej formie trwałaby jeszcze kilka miesięcy, to byłaby gospodarcza katastrofa – tłumaczy rozmówca tvp.info.

Wtedy trzeba rozpocząć stopniowe znoszenie ograniczeń tak, by chronić np. głównie tych szczególnie zagrożonych koronawirusem, jednocześnie „odmrażając” gospodarkę tam, gdzie jest to bezpieczne. Jak podkreśla ekspert, takie plany muszą być gotowe wcześniej, w ciągu dwóch tygodni.

Tusk żąda stanu wyjątkowego w Polsce. „I za to samo chce wyrzucić FIDESZ z EPL”

To jest polityczna schizofrenia – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Podkreśla, że Donald Tusk „psychicznie...

zobacz więcej

Najważniejsze, to być gotowym

Modzelewski zaznacza, że jego dziedziną jest ekonomia, a nie medycyna, ale wiele wskazuje na to, że jednorazowy powrót do normalności już po Wielkanocy, jest mało prawdopodobny.

– To eksperci w dziedzinie medycyny i epidemiologii muszą teraz ocenić, z jaką sytuacją mamy do czynienia i przedstawić politykom konkretne rozwiązania dotyczące zmiany form zabezpieczeń przed zarazą. One stanowić będą jednocześnie wyjście z obecnej formy kwarantanny. Restrykcje nie mogą trwać zbyt długo z przyczyn ekonomicznych. Wtedy zapadnie decyzja co do „godziny zero” i tego, jak zacząć wychodzić z kwarantanny w obecnym kształcie – ocenia.

Witold Modzelewski komentuje, że najważniejsze to być gotowym do reakcji i szybkiego działania. Przyznaje, że nawet jeśli restrykcje będą ograniczane, zapewne będzie się to odbywało w wielu krokach zaczynając od rynku wewnętrznego. – Trzeba być gotowym, by w danej chwili mieć przygotowany scenariusz – zaznacza.

źródło:
Zobacz więcej