RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Aplikacja krakowskich studentów pomoże osobom przebywającym w kwarantannie

Aplikacja jest darmowa, wolontariusze swoją pomoc oferują nieodpłatnie (fot. Shutterstock/Dprod)

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stworzyli aplikację „Aider”. Ma ona za zadanie pomóc osobom, które nie mogą wychodzić z domu w okresie epidemii, a potrzebują np. dostarczenia zakupów czy pomocy w codziennych czynnościach.

Krakowska ASP udostępniła projekt przyłbicy ochronnej – do wykonania przez każdego

Akademia Sztuk Pięknych (ASP) w Krakowie udostępniła na swojej stronie internetowej projekt przyłbicy ochronnej do niekomercyjnego wykorzystania...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Aplikacja autorstwa Natalii Fitowskiej i Szymona Stasika z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH ma w prosty i intuicyjny sposób połączyć potrzebujących oraz chętnych do pomocy – poinformowała rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Po uruchomieniu programu użytkownik ma do wyboru dwa tryby – wolontariusza lub osoby, która potrzebuje pomocy (osoba starsza, niepełnosprawna lub objęta kwarantanną).

Osoba potrzebująca za pomocą formularza zaznacza, w jakim zadaniu potrzebuje wsparcia wolontariusza – czy jest to wyrzucenie śmieci, pójście do apteki czy do sklepu spożywczego. Może też dopisać własne zadanie, którego nie obejmuje kwestionariusz.

Następnie dodaje takie ogłoszenie wraz z lokalizacją, a jej informacja zostaje umieszczona na mapie ogłoszeń, do której dostęp mają zarejestrowani wolontariusze. Po kliknięciu w konkretną wiadomość, użytkownik wyświetla szczegółowe informacje. Jeżeli wolontariusz ma czas oraz możliwości, przyjmuje zadanie. W ten sposób otrzymuje numer do osoby potrzebującej pomocy.

Aplikacja jest darmowa, wolontariusze swoją pomoc oferują nieodpłatnie. Weryfikacja użytkowników odbywa się poprzez numer telefonu.

„Aider” powstawał od 2018 r. Autorzy planowali udostępnić aplikację w wakacje 2020 r., jednak ze względu na obecną sytuację postanowili maksymalnie przyspieszyć proces tworzenia.

.

źródło:

Zobacz więcej