RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Krakowska ASP udostępniła projekt przyłbicy ochronnej – do wykonania przez każdego

Na stronie internetowej krakowskiej ASP jest instrukcja wykonania przyłbicy ochronnej i informacja o potrzebnych materiałach (fot. Facebook/ASPKrakow)

Akademia Sztuk Pięknych (ASP) w Krakowie udostępniła na swojej stronie internetowej projekt przyłbicy ochronnej do niekomercyjnego wykorzystania przez każdego, kto jest w stanie ją wykonać.

Polacy dziękują służbie zdrowia za wysiłek w walce z koronawirusem [WIDEO]

Polacy dziękują pracownikom medycznym za ich pracę i wysiłek wkładany w walkę z koronawirusem. Doceniając ich poświęcenie, życząc im jednocześnie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Autorami projektu „przyłbicy antyaerozolowej” są dr hab. Tomasz Wójcik i doktorant Hubert Albertusiak.

Na stronie internetowej krakowskiej ASP jest instrukcja wykonania przyłbicy ochronnej i informacja o potrzebnych materiałach.

Przyłbica jest wykonywana w technologii cięcia laserem z folii PET o grubości 1 mm. Składa się z trzech wpinanych wzajemnie elementów: maski, daszka i opaski z regulacją obwodu. Wykonaną przez siebie przyłbicę można nosić bezpośrednio na czole, bądź na czapce z daszkiem.

ASP odpowiadając na apel placówek służby zdrowia produkuje przyłbice w laboratorium modeli i makiet na Wydziale Architektury Wnętrz. Jak dotąd przyłbice uczelnia przekazała lekarzom krakowskich przychodni i szpitali, min. przychodniom NZOZ na os. na Wzgórzach, NZOZ na os. Niepodległości, NZOZ na ulicy Strzelców, oraz lekarzom ze szpitala MSWiA w Krakowie, ale i do NZOZ Koźmice Wielkie (powiat wielicki).

Zgodnie z zapowiedziami najbliższa partia produkowanych sztuk trafi do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

źródło:
Zobacz więcej