RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Droga Krzyżowa w cieniu koronawirusa. Znane są szczegóły wyjątkowego nabożeństwa z papieżem

Papież Franciszek (fot. Alberto Pizzoli/Pool via REUTERS)

Nie przy Koloseum, lecz przed bazyliką św. Piotra papież Franciszek będzie przewodniczył tegorocznemu nabożeństwu Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek. Rozważania przygotowało duszpasterstwo więzienne z Zakładu Karnego „Due Palazzi” w Padwie.

Droga krzyżowa w czasach koronawirusa: Kościół zaprasza na transmisje online

Zgodnie z rozporządzeniem władz państwowych, w obrzędach religijnych – nie licząc osób sprawujących nabożeństwo – może brać udział nie więcej niż...

zobacz więcej

Wśród osób, które przygotowały rozważania jest pięcioro więźniów, rodzice zamordowanej córki, matka osoby osadzonej, córka mężczyzny skazanego na dożywotnie więzienie, wychowawczyni więzienna, katechetka, zakonnik-wolontariusz, sędzia, oficer policji penitencjarnej i kapłan niesłusznie oskarżony, a następnie uniewinniony przez sąd.

Na stronach Katolickiej Agencji Informacyjnej można zapoznać się ze szczegółową treścią rozważań każdej stacji drogi krzyżowej.

We wprowadzeniu zaznaczono, że towarzyszenie Chrystusowi na Drodze Krzyżowej „jest okazją do udziału w niezwykłym pojedynku między Życiem a Śmiercią, odkrywając przy tym, jak nici dobra krzyżują się nieuchronnie z nićmi zła”.

Jednocześnie jest wyrazem wiary w to, że „również w mrokach więzień rozbrzmiewa pełna nadziei wieść: »Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego«. Jeśli chwyci się Go za rękę, to ktoś, kto był w stanie dopuścić się najbardziej odrażającej zbrodni, będzie mógł stać się uczestnikiem najbardziej nieoczekiwanego zmartwychwstania”. I w ten sposób „Droga Krzyżowa (Via Crucis) staje się Drogą Światła (Via Lucis)”.

źródło:
Zobacz więcej