RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus w Ameryce Południowej. Ekwadorczycy chowają ciała bliskich w trumnach z kartonu

Miasto Guayaquil na zachodzie Ekwadoru jest szczególnie dotknięte przez pandemię koronawirusa i usiłuje stawiać czoła rosnącej liczbie zgonów. Mieszkańcy chowają ciała bliskich zmarłych na Covid-19 w trumnach z kartonu. Zwłoki leżą też na ulicach.

Koronawirus pozbawia pracy. Kolumbijczycy wywiesili czerwone flagi

Koronawirus pozbawia Kolumbijczyków środków do życia i dostępu do żywności. Mieszkańcy miasta Soacha – sąsiadującego z Bogotą – wywieszają czerwone...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Stowarzyszenie producentów produktów kartonowych przekazało urzędowi gminy tysiąc trumien z kartonu, które wykorzystano do pochowania zmarłych z powodu koronawirusa na dwóch miejskich cmentarzach.

– To dlatego, aby móc odpowiedzieć na zapotrzebowanie liczby trumien, które jest obecnie wysokie. To także dlatego, że już ich nie ma w mieście albo są bardzo drogie – wyjaśnia agencji AFP rzecznik prasowy burmistrza.

W ciągu minionego tygodnia służby zebrały 150 ciał, które pozostawały w mieszkaniach w Guayaquil, epicentrum koronawirusa w Ekwadorze i najbardziej zaludnionym mieście w tym kraju. Niektóre ciała zmarłych leżą też na ulicach. Nie zawsze jednak wiadomo, czy przyczyną śmierci był Covid-19.

Ekwadorczycy, których ciała bliskich pozostają w mieszkaniach, obawiają się je przenosić z powodu ryzyka zakażenia koronawirusem. Proszą więc władze o pomoc. Te, jak zapewniają, robią wszystko co mogą, aby zabierać zwłoki.

Do tej pory rząd tego kraju w walce z pandemią koronawirusa ogłosił: wprowadzenie stanu wyjątkowego, podjęcie środków nadzwyczajnych ws. ochrony zdrowia, zawieszenie niektórych miejsc pracy oraz zajęć w ośrodkach edukacyjnych, wprowadzenie restrykcji dot. ruchu drogowego, a także zamknięcie granic.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Ekwadorze przekroczyła 3,6 tys., z czego 180 osób zmarło. To jeden z krajów Ameryki Południowej najbardziej dotkniętych przez pandemię. W prowincji Guaya ze stolicą w Guayaqui odnotowano największą liczbę chorych na Covid-19, bo aż ponad 2,5 tys., w tym 126 zgonów.

Służby innych ekwadorskich miast starają się zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Strażacy w mieście Cuenca, w południowych Andach zdezynfekowali ulice. Jednocześnie, przy użyciu głośników, przypominali mieszkańcom o godzinie policyjnej między 14:00 a 5:00.źródło:
Zobacz więcej