RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Od Niedzieli Wielkanocnej wzrasta limit osób na mszach

W okresie od 1 kwietnia do 11 kwietnia w mszach czy pogrzebach może uczestniczyć do 5 osób (fot. PAP/Valdemar Doveiko)
W okresie od 1 kwietnia do 11 kwietnia w mszach czy pogrzebach może uczestniczyć do 5 osób (fot. PAP/Valdemar Doveiko)

Od Niedzieli Wielkanocnej wzrasta limit osób, które mogą brać udział w uroczystościach religijnych – do 50 osób. Od początku kwietnia limit ten wynosił pięć osób. Zasady te związane są z obowiązującym na terenie całego kraju stanem epidemii koronawirusa.

Koronawirus a Światowe Dni Młodzieży. „Jak tylko kwarantanna minie, to będzie się działo”

Salezjanie nie poddają się koronawirusowi i ruszają z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2020 roku. Centrala organizacyjna...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Pierwsze ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby Covid-19 władze wprowadziły po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii. W rozporządzeniu z 13 marca zapisano, że „od dnia 14 marca do odwołania” na obszarze całego kraju obowiązują m.in. ograniczenia „sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego”.

Ograniczenia te polegały na „konieczności zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego na danym terenie lub w danym obiekcie nie znajdowało się łącznie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny”.

Tydzień później na obszarze całej Polski wprowadzono stan epidemii, który wiązał się z dalszym zaostrzeniem zasad przemieszczania się i gromadzenia ludności cywilnej.

Triduum Paschalne z Jasnej Góry na TVP. „Wyjątkowo nabożeństwa w Kaplicy Matki Bożej”

Nabożeństwa Triduum Paschalnego z Jasnej Góry w tym roku mają być transmitowane przez Telewizję Polską w programie pierwszym – poinformowało biuro...

zobacz więcej

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 marca w sprawie ogłoszenia stanu epidemii wciąż jednak nie wprowadzało konkretnych ram czasowych dla uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych. Obowiązywało nadal określenie „do odwołania”, jeśli chodzi o czasowe ograniczenia.

Bez zmian była także zasada mówiąca o zakresie ograniczeń: zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny. W związku z dalszym rozprzestrzenianiem się epidemii rząd był zmuszony zaostrzyć wiele zasad w kolejnym rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z 24 marca. Zmiany polegały m.in. na wprowadzeniu ram czasowych dla nowych obostrzeń – od 25 marca do dnia 11 kwietnia.

W tym okresie zakazano przemieszczania się osób przebywających na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby m.in. w celu „sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych”.

Z powodu koronawirusa Światowe Dni Młodzieży będą wirtualne

35. Światowe Dni Młodzieży, obchodzone w diecezjach w Niedzielę Palmową 5 kwietnia, odbędą w przestrzeni wirtualnej. Transmisje mszy świętych,...

zobacz więcej

Wprowadzono także ograniczenia polegające na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób.

Od 25 marca do 11 kwietnia zasady te zostały podtrzymane. Od 1 do dnia 11 kwietnia 2020 r. jest zakazane przemieszczanie się, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życiowych (takich jak zakupy w sklepie spożywczym lub aptece), wolontariatu na rzecz przeciwdziałania epidemii i „sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych”.

źródło:
Zobacz więcej