RAPORT

Pogarda

Największy samolot świata na Okęciu. Powodem epidemia koronawirusa

Na świecie lata tylko jeden egzemplarz An-225 (fot. Paul Kane/Getty Images)
Na świecie lata tylko jeden egzemplarz An-225 (fot. Paul Kane/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Tuż po świętach na stołecznym lotnisku Chopina wyląduje największy samolot transportowy na świecie Antonow An-225. Na jego pokładzie ma dotrzeć sprzęt medyczny, który będzie wykorzystywany do walki z koronawirusem. Okęcie już przygotowuje się na przyjęcie maszyny – potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik prasowy lotniska Piotr Rudzki. Jak jednak zaznaczył, na ostateczne potwierdzenie transportu i pozytywną decyzję Urzędu Lotnictwa Cywilnego jeszcze czekają. Byłoby to pierwsze lądowanie An-225 na Lotnisku Chopina.

W Warszawie wylądował trzeci samolot ze sprzętem medycznym

Na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował w środę trzeci samolot ze sprzętem medycznym zakupionym na zlecenie KGHM Polska Miedź. Na pokładzie...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak wcześniej informował rzecznik KGHM Polska Miedź Piotr Chęciński, spółka pracuje nad sprowadzeniem wypełnionego sprzętem medycznym największego samolotu transportowego na świecie. Antonow An-225 ma wylądować dzień po Poniedziałku Wielkanocnym.

Będzie to kolejny transport zorganizowany przez państwowe spółki. Sprzęt zakupiły KGHM Polska Miedź i Grupa Lotos. Jak wskazywał Chęciński, spółki Skarbu Państwa realizują dostawy sprzętu do walki z koronawirusem na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, przy wsparciu prezydenta Andrzeja Dudy.

– To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie telefon prezydenta Andrzeja Dudy do prezydenta Chin Xi Jinpinga. W tej chwili na bardzo wielu rynkach na świecie, ale przede wszystkim w Chinach, trwa wyścig o zakup sprzętu potrzebnego do walki z koronawirusem. Dzięki blisko 20-letniej współpracy z China Minmetals, możemy posiłkować się naszymi chińskimi partnerami, którzy pomagają nam za rozsądne pieniądze zdobywać sprzęt i dostarczają go na pokład samolotu. W przeciwnym razie ubiegliby nas inni, którzy chcą kupić np. respiratory czy maski ochronne – dodał.

Lądowanie An-225 na Lotnisku Chopina będzie jednak wydarzeniem bezprecedensowym.

Fundacje spółek Skarbu Państwa przekazały ponad 100 mln zł na walkę z koronawirusem

Fundacje przy nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych spółkach Skarbu Państwa przekazały już ponad 100 mln zł placówkom służby zdrowia...

zobacz więcej

Największy samolot transportowy na świecie jak dotąd w Polsce pojawił się dwukrotnie: w 2003 r. lądował na lotnisku Ławica w Poznaniu, zaś w 2005 r. – w Pyrzowicach pod Katowicami. Od 2001 r. maszyna jest wykorzystywana do celów komercyjnych.

To sześciosilnikowy samolot radzieckiej produkcji, a maszyna, która ma wylądować w Warszawie ze sprzętem medycznym jest jedynym latającym obecnie egzemplarzem. Budowy drugiego – według projektu Antonowa i w jego zakładach – nigdy nie ukończono. Jego maksymalna masa startowa to ponad 600 ton. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 88,4 m.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej