
Tuż po świętach na stołecznym lotnisku Chopina wyląduje największy samolot transportowy na świecie Antonow An-225. Na jego pokładzie ma dotrzeć sprzęt medyczny, który będzie wykorzystywany do walki z koronawirusem. Okęcie już przygotowuje się na przyjęcie maszyny – potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik prasowy lotniska Piotr Rudzki. Jak jednak zaznaczył, na ostateczne potwierdzenie transportu i pozytywną decyzję Urzędu Lotnictwa Cywilnego jeszcze czekają. Byłoby to pierwsze lądowanie An-225 na Lotnisku Chopina.
Na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował w środę trzeci samolot ze sprzętem medycznym zakupionym na zlecenie KGHM Polska Miedź. Na pokładzie...
zobacz więcej
CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE
Jak wcześniej informował rzecznik KGHM Polska Miedź Piotr Chęciński, spółka pracuje nad sprowadzeniem wypełnionego sprzętem medycznym największego samolotu transportowego na świecie. Antonow An-225 ma wylądować dzień po Poniedziałku Wielkanocnym.
Będzie to kolejny transport zorganizowany przez państwowe spółki. Sprzęt zakupiły KGHM Polska Miedź i Grupa Lotos. Jak wskazywał Chęciński, spółki Skarbu Państwa realizują dostawy sprzętu do walki z koronawirusem na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, przy wsparciu prezydenta Andrzeja Dudy.
– To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie telefon prezydenta Andrzeja Dudy do prezydenta Chin Xi Jinpinga. W tej chwili na bardzo wielu rynkach na świecie, ale przede wszystkim w Chinach, trwa wyścig o zakup sprzętu potrzebnego do walki z koronawirusem. Dzięki blisko 20-letniej współpracy z China Minmetals, możemy posiłkować się naszymi chińskimi partnerami, którzy pomagają nam za rozsądne pieniądze zdobywać sprzęt i dostarczają go na pokład samolotu. W przeciwnym razie ubiegliby nas inni, którzy chcą kupić np. respiratory czy maski ochronne – dodał.
Fundacje przy nadzorowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych spółkach Skarbu Państwa przekazały już ponad 100 mln zł placówkom służby zdrowia...
zobacz więcej
Największy samolot transportowy na świecie jak dotąd w Polsce pojawił się dwukrotnie: w 2003 r. lądował na lotnisku Ławica w Poznaniu, zaś w 2005 r. – w Pyrzowicach pod Katowicami. Od 2001 r. maszyna jest wykorzystywana do celów komercyjnych.
To sześciosilnikowy samolot radzieckiej produkcji, a maszyna, która ma wylądować w Warszawie ze sprzętem medycznym jest jedynym latającym obecnie egzemplarzem. Budowy drugiego – według projektu Antonowa i w jego zakładach – nigdy nie ukończono. Jego maksymalna masa startowa to ponad 600 ton. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 88,4 m.