RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

80 lat po Katyniu. Wirtualne upamiętnienie ofiar rosyjskiej zbrodni

Wirtualna ekspozycja na planie terenu przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie przedstawia z imienia i nazwiska ofiary zbrodni katyńskiej (fot. REUTERS/Vasily Fedosenko)

Kancelaria Prezydenta zachęca do odwiedzenia strony internetowej będącej wirtualnym upamiętnieniem ofiar zbrodni katyńskiej. „Także w obecnym wyjątkowym czasie Katyń pozostaje symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski" – podkreślił prezydent Andrzej Duda w wystosowanym z okazji rocznicy tej narodowej tragedii przesłaniu.

Hołd zamordowanym w Katyniu. Prezydent złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej. Minęło dokładnie 80 lat., odkąd Sowieci...

zobacz więcej

W tym roku mija 80 lat od zbrodni katyńskiej – dokonanej przez Sowietów eksterminacji ok. 22 tys. polskich obywateli, w tym oficerów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, którzy stanowili elitę II Rzeczypospolitej.

Wirtualne upamiętnienie polskich ofiar NKWD z wiosny 1940 r., z którym można zapoznać się na stronie internetowej www.80rocznicakatynia.pl, powstało – jak podali urzędnicy kancelarii – z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Z okazji 80. rocznicy tej narodowej tragedii prezydent wystosował specjalne przesłanie.

„My, Polacy, zawsze będziemy pamiętać o Katyniu. Wspominamy go teraz, w 80. rocznicę zbrodni, inaczej niż planowaliśmy – w formie wirtualnej ekspozycji. Bo także w obecnym wyjątkowym czasie Katyń pozostaje symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski” – podkreślił Duda.

zobacz więcej

„Nazwa tego miejsca przypomina o ponad 20 tys. naszych rodaków, ludobójczo zgładzonych przez NKWD. Ofiarami zbrodni byli jeńcy wojenni i więźniowie polityczni: zmobilizowani oficerowie rezerwy Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy. Ludzie różnych wyznań, profesji cywilnych, poglądów, którzy stanowili elitę odrodzonego państwa. Tworzyli razem wspólnotę obywatelską niepodległej Rzeczypospolitej. I za wierność Ojczyźnie – za odmowę uznania jej rozbioru przez Rosję sowiecką i hitlerowskie Niemcy – poświęcili własne życie” – dodał.

Prezydent podkreślił, że Katyń to także symbol walki o prawdę i symbol pamięci, przechowanej w polskich domach mimo pół wieku zniewolenia i fałszowania historii przez reżim komunistyczny.

„Z uznaniem i wdzięcznością wspominamy dziś wszystkich jej depozytariuszy” – napisał Duda i zaapelował do Polaków, by złożyć hołd ofiarom pochowanym w m.in. w Lesie Katyńskim, Charkowie, Miednoje, a także w Bykowni pod Kijowem.

Wirtualna ekspozycja, która umieszczona jest na planie terenu przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, przedstawia z imienia i nazwiska ofiary zbrodni katyńskiej.

Dworczyk: Obchody smoleńskie w Warszawie, w ograniczonej formie

– Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą organizowane w Warszawie. W najbliższych godzinach przedstawimy, jak będą one wyglądały –...

zobacz więcej

Poza listą ofiar i przesłaniem prezydenta na stronie można zapoznać się m.in. z artykułem prof. Tadeusza Wolszy pt. „Nieukarana zbrodnia”, w którym historyk Polskiej Akademii Nauk przedstawia genezę i przebieg ludobójstwa dokonanego na polskich obywatelach przez funkcjonariuszy NKWD.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elity II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, masowych zabójstw w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), Charkowie, a także w innych miejscach, m.in. na terytorium dzisiejszej Białorusi, dokonali funkcjonariusze NKWD.

Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za mord, obarczając nią III Rzeszę Niemiecką.

źródło:

Zobacz więcej