RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus zabił mu matkę, zgłosił prezydenta na milicję

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdaje się lekceważyć skalę problemu (fot. PAP/EPA/ANDREI POKUMEIKO / POOL)

Mężczyzna, którego matka zmarła z powodu infekcji Covid-19, żąda wszczęcia sprawy karnej przeciwko prezydentowi Białorusi. Jego zdaniem Alaksandr Łukaszenka „nie podjął odpowiednich działań dla ochrony ludności”.

„Traktor wyleczy wszystkich”. Łukaszenka ma sposób na koronawirusa

Traktor wyleczy wszystkich, pole wszystkich wyleczy – powiedział w poniedziałek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, wzywając rodaków, by...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Jak poinformowała telewizja Biełsat, Alaksandr Macwiejeu, który mieszka we Francji, zgłosił sprawę na milicję po tym, jak jego 68-letnia matka zmarła w szpitalu w Witebsku. Kobieta miała koronawirusa i guza na kręgosłupie. Na zapalenie płuc zapadła podczas pobytu w szpitalu neurologicznym, wkrótce po operacji usunięcia guza.

Jak przekazał syn zmarłej, nie została ona uwzględniona w statystykach dotyczących zgonów z powodu koronawirusa.

„Żądam wszczęcia postępowania karnego wobec Alaksandra Łukaszenki, który pełniąc funkcje prezydenta Białorusi, nie podjął działań niezbędnych dla ochrony ludności przed rozprzestrzenianiem się wirusa” – napisał Macwiejeu w zgłoszeniu.

Na Białorusi nie zastosowano przepisów o kwarantannie ani zamknięcia granic. Sam prezydent tego kraju często bagatelizował problem epidemii. Dowodził między innymi, że najlepszymi środkami na koronawirusa są traktor i sauna, zalecił też profilaktyczne picie wódki.

Do poniedziałku na Białorusi potwierdzono 700 przypadków zakażenia Covid-19. Potwierdzono też 13 zgonów z powodu koronawirusa.

źródło:
Zobacz więcej