RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kolejne obostrzenia na granicy polsko-ukraińskiej w związku z koronawirusem

Piesi nie będą mogli przekroczyć granicy (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Od wtorku Ukraina wprowadza kolejne obostrzenia w ruchu osobowym na granicy z Polską. Podróżujący mają możliwość wjazdu na Ukrainę i wyjazdu z tego kraju jedynie na dwóch przejściach granicznych. Ponadto przekroczenie granicy możliwe jest wyłącznie autem.

Przejechał na rolkach 20 km mimo zakazu. Do domu wrócił autem

Policjanci zatrzymali 26-letniego rolkarza, który do Dąbrowy Tarnowskiej przyjechał aż z województwa podkarpackiego. Mężczyzna tłumaczył, że...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Ograniczenia wprowadzono również na granicy z innymi krajami. Mają one zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Przekraczanie polsko-ukraińskiej granicy możliwe jest jedynie na przejściach Dorohusk-Jagodzin, oraz Korczowa-Krakowiec. Jednocześnie decyzją ukraińskich władz nieczynne są przejścia piesze. Niemożliwy jest również przejazd autobusów. Przekraczający muszą korzystać z samochodów osobowych.

Ukrain w związku z koronawirusem w połowie marca zakazała wjazdu cudzoziemcom. Nad Dniepr wracają za to Ukraińcy z zagranicy, wśród nich – część to migranci zarobkowi. Wszyscy powracający zobowiązani są do dwutygodniowej kwarantanny.

Ambasador Ukrainy w Warszawie Andrij Deszczyca poradził rodakom, którzy mają możliwość pozostania w Polsce, by nie jechali na Wielkanoc do ojczyzny. – Chrońcie swoje zdrowie i zdrowie swoich krewnych i bliskich – zaapelował dyplomata.

Prawosławna Wielkanoc w tym roku przypada 19 kwietnia, tydzień po świętach katolickich. Szacuje się, że od 15 marca z Polski na Ukrainę wyjechało około 150 tys. Ukraińców – pisze agencja Ukrinform. Jak dodaje, w Polsce może przebywać „do miliona” migrantów zarobkowych z Ukrainy.

źródło:
Zobacz więcej