RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prezydent Duda: Moje myśli są z premierem Johnsonem

Zakażony koronawirusem premier Boris Johnson trafił na intensywną terapię (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA / POOL)

Moje myśli są z premierem Borisem Johnsonem i jego rodziną w tym czasie próby. Życzę mu całkowitego i szybkiego powrotu do zdrowia – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Szef brytyjskiego rządu zmaga się z koronawirusem.

Premier Johnson na intensywnej terapii

Brytyjski premier Boris Johnson jest na oddziale intensywnej terapii, a jego stan się pogorszył – poinformowało w poniedziałek wieczorem jego biuro...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W poniedziałek wieczorem biuro brytyjskiego premiera na Downing Street poinformowało, że premier Johnson jest na oddziale intensywnej terapii, a jego stan pogorszył się. Johnson w niedzielę wieczorem został przyjęty do szpitala z powodu gorączki wywołanej przez koronawirusa.

„Moje myśli są z premierem Borisem Johnsonem i jego rodziną w tym czasie próby. Życzę mu całkowitego i szybkiego powrotu do zdrowia” – napisał w poniedziałek późnym wieczorem w języku angielskim na Twitterze prezydent Duda.

Życzenia powrotu do zdrowia przesłali Johnsonowi politycy ze wszystkich opcji – między innymi jego poprzednicy na stanowisku premiera Theresa May i David Cameron, obecny minister finansów Rishi Sunak, nowy lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer i poprzedni Jeremy Corbyn, laburzystowski burmistrz Londynu Sadiq Khan, szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon czy lider Partii Brexitu Nigel Farage. A także przywódcy Niemiec, Francji, Hiszpanii i wielu innych państw. Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że „Amerykanie modlą się o zdrowie Borisa Jonhsona”.

Wcześniej w poniedziałek, rzecznik premiera poinformował, że stan Johnsona w ciągu poniedziałkowego popołudnia pogorszył się. – Od niedzielnego wieczoru premier jest pod opieką lekarzy w St. Thomas' Hospital w Londynie, gdzie został przyjęty z powodu utrzymujących się objawów koronawirusa. W ciągu popołudnia stan premiera pogorszył się i za radą swojego zespołu medycznego został przeniesiony na oddział intensywnej terapii w szpitalu – poinformował rzecznik.

Premier Johnson poprosił ministra spraw zagranicznych Dominica Raaba o tymczasowe przejęcie jego obowiązków. Johnson miał problemy z oddychaniem, stąd decyzja o przeniesieniu go na oddział intensywnej terapii – poinformował dziennik „The Sun”. Downing Street poinformowało wcześniej, że premier nie jest podłączony do respiratora, ale może być podłączony gdyby zaszła taka potrzeba. Rzecznik premiera zapewnił także, że Johnson jest przytomny. Królowa Elżbieta II jest informowana o stanie zdrowia szefa rządu.

W sobotę narzeczona Johnsona, 32–letnia Carrie Symonds, która obecnie jest w ciąży, poinformowała, że ona też miała koronawirusa, ale już go zwalczyła i czuje się dobrze.

źródło:

Zobacz więcej