RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Niebywała demagogia”. Kaczyński przypomniał okoliczności wyboru sędziów TK w 2015 r.

– To, co mówi opozycja, to demagogia. Skład obecnego Trybunału Konstytucyjnego jest całkowicie legalny. To sędziowie wybrani na końcu kadencji 2011-15 zostali wybrani w trybie warunkowym, bo nie było wiadomo, kiedy prezydent zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu, czy nie będzie to momencie, gdy zakończą się wszystkie kadencje wszystkich tych sędziów – przypomniał w Sejmie Jarosław Kaczyński. – Był to tryb nieprzewidziany w konstytucji. Ten wybór od samego początku był całkowicie bezprawny, był bezprawnego znaczenia – podkreślił prezes PiS.

Większość Polaków chce głosowania korespondencyjnego. Opozycja się nie zgadza

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Wiadomości” TVP większość, bo ponad 57 proc. Polaków, zamierza wziąć udział w głosowaniu...

zobacz więcej

Bartłomiej Sochański został w poniedziałek wybrany do Trybunału Konstytucyjnego. Zastąpi sędziego Grzegorza Jędrejka, który zmarł w styczniu. Na posiedzeniu Sejmu w imieniu Prawa i Sprawiedliwości głos zabrał prezes partii Jarosław Kaczyński,

– Pani Marszałek, Wysoka Izbo. Po pierwsze należy powiedzieć kilka słów na temat tej niebywałej demagogii, z którą mieliśmy tutaj do czynienia. Te wszystkie opowieści, że zajmujący pół godziny czy godzinę wybór przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości jest stratą czasu, to demagogia. Przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości w takim samym znaczeniu, w którym przedstawicielami innych partii, a w szczególności Platformy Obywatelskiej, byli wszyscy sędziowie Trybunału Konstytucyjnego poprzednich kadencji – rozpoczął swoje wystąpienie Jarosław Kaczyński.

– Dokładnie tak było, na tym polega właśnie ta demagogia, bo nie ma tutaj mowy o żadnej stracie czasu, to jest po prostu fikcja. W tej chwili nie ma żadnej możliwości podjęcia pracy nad innymi sprawami, a te, które będą, zostaną jeszcze dzisiaj wykorzystane i powtarzam – wstyd po prostu prowadzić tego rodzaju demagogię – kontynuował prezes PiS.

Jak podkreślił, „skład obecnego Trybunału Konstytucyjnego jest całkowicie legalny”, a „ci, którzy zostali wybrani w trakcie kadencji 2011–15, przy końcu tej kadencji zostali wybrani w trybie warunkowym, bo nie było wiadomo, kiedy prezydent zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu, czy nie będzie to w tym momencie, w którym zakończą się wszystkie kadencje wszystkich tych sędziów.”

KO krytykuje pomysł o nowym terminie wyborów. PiS: Oni się panicznie boją

Projekt ustawy PiS pozwala marszałkowi Sejmu, w przypadku stanu epidemii, przesunąć wybory prezydenckie z 10 na 17 maja. Czy KO nadal będzie...

zobacz więcej

Bezprawny tryb

– Krótko mówiąc, był to tryb nieprzewidziany w konstytucji. Ten wybór od samego początku był całkowicie bezprawny, był bezprawnego znaczenia i chciałbym, żeby państwo o tym pamiętali – podkreślił Kaczyński.

Były premier odniósł się też do zarzutów dotyczących nieopublikowania wyroku TK w 2016 r.

– To wszystko, co uczyniliśmy później, było całkowicie zgodne z prawem, a decyzja Trybunału Konstytucyjnego, podjęta bez przestrzegania jakiejkolwiek procedury była decyzją o wartości świstka papieru. Po prostu żadna tego rodzaju decyzja, poza procedurą, nie ma żadnego prawnego znaczenia i chciałbym, żeby to w końcu zostało bardzo wyraźnie powiedziane – mówił prezes PiS.

#wieszwiecejPolub nas
W swoim wystąpieniu Jarosław Kaczyński podkreślił, że „nieustanne powtarzanie o jakichś sędziach dublerach to jest ciężkie nadużycie, to jest po prostu oszukiwanie opinii publicznej”.

– Jeszcze raz wracam do tej pierwszej sprawy. Wybieraliście posłów, wybieraliście działaczy Platformy Obywatelskiej czy przedtem Unii Demokratycznej. Tak się zdarza, że niektórych z nich nawet osobiście znam, nawet razem działaliśmy w podziemnym Komitecie Helsińskim, ale byli wyraźnie po waszej stronie i to było w porządku – stwierdził dodając, że obecny skład TK nie podoba się opozycji, bo „w gruncie rzeczy jest bardzo pluralistyczny”.

źródło:
Zobacz więcej