RAPORT

Pogarda

„Narasta strach przed cudzoziemcami”. Chiny uszczelnią granice lądowe

Według danych państwowej komisji zdrowia okres szczytowy zakażeń w ChRL minął (fot. Wang Dongming/China News Service via Getty Images)
Według danych państwowej komisji zdrowia okres szczytowy zakażeń w ChRL minął (fot. Wang Dongming/China News Service via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W Chinach narastają obawy o możliwość wystąpienia drugiej fali zachorowań na COVID-19. Ponownie podniesiono ocenę ryzyka epidemicznego na niektórych obszarach prowincji Guangdong, a chińskie władze zapowiedziały w poniedziałek uszczelnienie granic lądowych.

Chiny: Rosną obawy przed drugą falą epidemii koronawirusa

W Chinach, gdzie od trzech dni jedyne potwierdzone przypadki zakażeń dotyczą 41 osób, które powróciły ostatnio do Chin z zagranicy, narastają obawy...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Pandemia wybuchła pod koniec ubiegłego roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach.

Według danych państwowej komisji zdrowia okres szczytowy zakażeń w ChRL minął. Codziennie wykrywane są jednak nowe infekcje przywleczone z zagranicy oraz zakażenia bezobjawowe, które nie są w tym kraju zaliczane do „potwierdzonych przypadków” COVID-19.

W niedzielę koronawirusa wykryto u 38 osób, które powróciły lub przybyły do Chin z zagranicy. Jest wśród nich 20 Chińczyków, którzy przyjechali do prowincji Heilongjiang drogą lądową z Władywostoku, dokąd wcześniej przylecieli z Moskwy.

Chińskie władze zapowiedziały zacieśnienie kontroli na granicach lądowych, by zapobiec infekcjom przywleczonym – poinformowała państwowa agencja prasowa Xinhua po posiedzeniu grupy przywódczej ds. odpowiedzi na epidemię koronawirusa, któremu przewodniczył premier ChRL Li Keqiang.

Dokument „Pekin kontra koronawirus – dziennik kwarantanny” w południe w TVP Info

W niedzielę o godzinie 12 na antenie TVP Info wyemitowany zostanie specjalny dokument, poświęcony epidemii koronawirusa – „Pekin kontra koronawirus...

zobacz więcej

Już wcześniej Pekin zakazał tymczasowo wjazdu na terytorium Chin prawie wszystkim obcokrajowcom na podstawie wiz wydanych przed 27 marca. Nie dotyczy to członków załóg międzynarodowych rejsów, wizyt oficjalnych, a także dyplomatów, którym jednak odradzono przyjazdy.

W prowincji Guangdong na południu kraju ponownie podniesiono tymczasem ocenę ryzyka epidemicznego na czterech obszarach, w tym w dwóch dzielnicach miasta Kanton i jednej dzielnicy miasta Shenzhen – przekazały miejscowe media. Kroki te podjęto po zdiagnozowaniu w prowincji kolejnych zakażeń przywleczonych z zagranicy.

Choć w większości takich przypadków zakażeni to powracający do kraju Chińczycy, w społeczeństwie narasta strach przed cudzoziemcami, szczególnie pochodzącymi z krajów najbardziej dotkniętych pandemią. Falę gniewu wywołały natomiast niedawne doniesienia o pobiciu pielęgniarki jednego z kantońskich szpitali przez zakażonego koronawirusem Nigeryjczyka, który nie chciał się poddać badaniom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej