RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Koronawirus a matury. Prezydent: należy się liczyć z tym, że będą przesunięte

Andrzej Duda zapewnił, że zdaje sobie sprawę z zaniepokojenia tegorocznych maturzystów (fot. PAP/Lech Muszyński)

Nie sądzę, żeby mogło dojść do sytuacji, że matury będą odwołane; należy się liczyć z tym, że będą przesunięte – ocenił prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A). Dodał, że decydujący będzie głos ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Rząd dopuszcza przedłużenie roku akademickiego

Jeżeli uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania w maju, to z całą pewnością rok akademicki będzie musiał być wydłużony – zasugerował...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W odpowiedzi na pytanie maturzystki o tegoroczne egzaminy dojrzałości i po jej uwadze, że obecna atmosfera nie sprzyja nauce, prezydent przyznał z „przykrością”, że obecna atmosfera walki z koronawirusem „jedyne, czemu sprzyja, to zachowaniu jak największej liczby osób w dobrym zdrowiu i życiu”.

Odnosząc się do tegorocznych matur, Andrzej Duda zaznaczył, że jest to „poważna decyzja, która zostanie podjęta w konsultacji z ministrem zdrowia”.

– De facto to minister zdrowia zadecyduje o tym, czy matury mogą się odbyć w normalnym terminie. Wiem, że w tej chwili trwają konsultacje na ten temat, bo rozmawiałem dzisiaj z panią wiceminister edukacji Marzeną Machałek, i mówiła mi, że są na etapie konsultacji – relacjonował prezydent.

– Ponieważ są inne opinie na ten temat, oni czekają na to aż konsultacje z ministrem zdrowia w tej sprawie zostaną zamknięte, i mają nadzieję, że w tym tygodniu jeszcze będzie można przekazać ostateczne informacje o tym, jakie są w tym zakresie plany – wyjaśnił.

Koronawirus. Bezpłatne korepetycje dla dzieci pracowników służby zdrowia

Rusza akcja Klinika Matmy. W akcji uczniowie szkół średnich, studenci i nauczyciele będą udzielać bezpłatnych indywidualnych korepetycji on-line...

zobacz więcej

Prezydent Duda zapewnił, że zdaje sobie sprawę z zaniepokojenia tegorocznych maturzystów, a także z tego, że obecna sytuacja jest stresująca także dla ich rodziców.

– Jest mi strasznie przykro z tego powodu, że jest taka sytuacja. (...) Ale mamy taką sytuację, jaką mamy. Nikt z nas nie jest winny temu, że mamy epidemię koronawirusa, a chcemy w jak największym stopniu ochronić społeczeństwo, chcemy w jak największym stopniu ochronić także młodzież – podkreślił.

– I bardzo proszę tutaj o zrozumienie, i bardzo proszę o cierpliwe przyjęcie tych decyzji, które zostaną podjęte, choć wiem, że jest państwu bardzo ciężko – dodał.

Prezydent odpowiedział też na pytanie maturzysty, czy jest możliwe, aby matury w tym roku były odwołane ze względu na sytuację epidemiologiczną.

– Nie sądzę, żeby mogło dojść do takiej sytuacji, że matury będą odwołane w ogóle. Sądzę, że należy się liczyć z tym, że matury będą przesunięte, Jeżeli taka będzie decyzja ministra zdrowia i ekspertów, którzy z nim współpracują, epidemiologów – powiedział.

– To jest jeden z najważniejszych w życiu egzaminów dla każdego człowieka, nie tylko młodego człowieka – zaznaczył. – Matury na pewno się odbędą, pytanie tylko kiedy – podsumował.

źródło:

Zobacz więcej