RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Silnie hamuje rozwój zakażenia SARS-CoV-2. Na razie w laboratorium

Wirus przestaje się rozwijać i przestaje uszkadzać tkanki (fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg via Getty Images)

Przeprowadzone w laboratorium badania wykazały, że użycie nowej substancji powoduje, że wirus przestaje się rozwijać i przestaje uszkadzać tkanki. Prof. Krzysztof Pyrć potwierdził, że zespół naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował substancję, która silnie hamuje rozwój zakażenia koronawirusem.

Kilkunastu ozdrowieńców w Polsce. Dobra informacja w cieniu koronawirusa

Będzie nam przybywało pacjentów, którzy będą mieli wyniki dodatnie, ale ci pacjenci są z ognisk, które są poddane naszej obserwacji. Mamy także...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Prof. Krzysztof Pyrć, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia zaznaczał, że na razie substancja hamuje rozwój wirusa jedynie w warunkach laboratoryjnych, a do stworzenia leku jest jeszcze bardzo daleka droga.

Substancja badana przez polskich naukowców ma wspomagać układ immunologiczny w walce z wirusem. Przygotowana przez naukowców z UJ substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. Silnie hamuje ona zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale i też jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV. HTCC (inaczej mówiąc związki, inhibitory polimerowe, polimery, związki polimerowe) stworzone zostały na bazie chitozanu - związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów. Badacze wykazali, że polimer ten wiąże się z białkiem Spike, tworzącym „koronę” wirusa, i blokuje jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji - wnikanie wirusa do komórki.

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierownictwem profesora Krzysztofa Pyrcia pracują także nad opracowaniem szybkiego testu na koronawirusa.

– Prowadzimy te badania we współpracy z firmami wykorzystując ich platformę, którą opracowali dla innych wirusów. Staramy się stworzyć coś, co będzie specyficzne względem tego wirusa – mówił profesor Pyrć. Podkreślił, że stworzenie skutecznego testu wymaga czasu. W sumie do tej pory w Polsce stwierdzono 4413 przypadków zakażenia koronawirusem, 107 osób zmarło.

źródło:
Zobacz więcej