RAPORT

Pogarda

Walka z pandemią koronawirusa. Czesi chwalą Polaków na Zaolziu

Polacy na Zaolziu aktywnie włączają się w walkę z epidemią (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Polacy na Zaolziu aktywnie włączają się w walkę z epidemią (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Najnowsze

Popularne

Szyją maseczki, przygotowują posiłki, pomagają seniorom – Polacy na Zaolziu aktywnie włączają się w walkę z epidemią. Konsulat Generalny RP w Ostrawie poinformował, że może dofinansowywać takie działania ze swoich środków.

„My tu byli z pradowna, od wieka”. Zmarła nestorka polskiej poezji na Zaolziu [VIDEO]

W nocy z 11 na 12 września w swoim domu w Nydku na Śląsku Cieszyńskim zmarła Aniela Kupiec, uznawana za nestorkę polskiej poezji na Zaolziu, części...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Według konsul generalnej Izabelli Wołłejko-Chwastowicz inicjatywy tego rodzaju mają ogromne znaczenie w budowaniu pozytywnego wizerunku polskiej mniejszości w Czechach. Przedstawicielka RP w Ostrawie zadeklarowała gotowość finansowania ich ze środków konsulatu.

Wołłejko-Chwastowicz podkreśliła, że podejmując jakiekolwiek działania należy przede wszystkim uwzględnić bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne i lokalne przepisy. Zwróciła także uwagę, że takim pożądanym działaniem jest również upowszechnianie wiarygodnych informacji w mediach społecznościowych.

Jedną z akcji podjętych przez polską społeczność jest zbiórka maseczek dla domów seniora, jaką ogłosiła 2 Karwińska Drużyna Harcerska „Wielka Niedźwiedzica”. Akcja trwa do 8 kwietnia, z możliwością przedłużenia, w Karwinie i okolicach a maseczki może podarować każdy chętny.Podczas ostatniego spisu powszechnego narodowość polską jako jedyną zadeklarowało ponad 39 tys. mieszkańców Czeskiej Republiki, w tym ok. 27 tys. na Zaolziu, należącej do Czech części Śląska Cieszyńskiego. Największy odsetek Polaków mieszka w gminach Gródek i Koszarzyska, położonych między Jabłonkowem a Trzyńcem (ok. 30 proc.). Po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 r. po czeskiej stronie pozostało ok. 150 tys. Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej